Gençlerin kültür mirasımıza sahip çıkması, tarihimiz ve hatta dünya tarihiyle ilgili olarak bilgi birikimi oluşturması aidiyet duygularının da gelişmesini sağlayacak önemli bir unsur. Bu sebeple yıllardan beri tartışma konusu olan, birçok müze ve ören yerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da ücretli olması konusunda önemli bir adım atıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından, hazırlanan yeni platformun tanıtımında, isteyen gençlere müze kart’ ın ücretsiz olarak verileceği müjdesi de duyuruldu.

Gençlerin ne istediğini belirlemek amacıyla hazırlanan yeni internet platformu “gencnesever.com” için yapılan tanıtım toplantısında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın çağa uygun olarak gençlere nasıl hizmet edeceğinin araştırılmasına yardımcı olacak yeni bir yaklaşım da duyurulmuş oldu.

Genç Ne Sever?

Gençlerin ihtiyaçlarının belirlenmesinde öncülük yapacak olan platformla birlikte, 18 ile 25 yaş aralığındaki tüm Türk vatandaşlarının da müze kart’ ı ücretsiz olarak alabileceği duyuruldu. Türkiye genelinde bulunan onlarca müze ve ören yeri ve tarihi eserin ücretsiz olarak gençler tarafından ziyaret edilebilmesini sağlayacak bu hamle, önemli bir kültürel adım oluşturuyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Gençlerin tarihe gösterdiği ilginin artışına yol açacak olan bu yeni düzenlemenin yanı sıra, gencnesever.com aracılığıyla gençlere yönelik birçok yeni kampanya da sunulacak. Gençlerin ülke içi turizmden faydalanabilmesi için ücretsiz otobüs bileti kampanyaları, çeşitli kültürel etkinliklere bedava biletler, etkinliklere gidiş için ücretsiz ulaşım destekleri ve giderek genişletilecek destekler platform aracılığıyla yönetilecek.

Gençlere Sürekli Daha Yeni Olanaklar Sunulacak

Tarihi ve önemli kültürel miraslarımıza yapılacak gezi turları, hediye çekleri, çeşitli kültürel televizyon programlarına katılımlar sürekli yapılacak çekilişlerle gençlere sunulan olanaklardan bazıları olacak. Müze kart’ ın ücretsiz olmasıyla birlikte, ülke çapında 300 müzenin gençlere ücretsiz olarak kapılarının açılması sağlanmış oldu.

Aynı zamanda gençlerin hem bulundukları bölgelerde hem de ülkenin her bölgesinde gerçekleşen kültürel etkinliklere ücretsiz ulaşabilmesine yönelik de çalışmalar sürüyor. Şimdilik çekiliş yöntemiyle sağlanan destekler için, ilerleyen zamanlarda müze kart benzeri özel uygulamalar da yapılacak. Müze kart ile Galata Kulesi, Pamukkale travertenleri, Göreme Açıkhava müzesi, Zeugma Müzesi ve daha yüzlerce müze ücretsiz ziyaret edilebilecek.