Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Balık son derece faydalı bir besin olmakla birlikte, zaman zaman kokusu sebebiyle işkenceye dönüşebiliyor. Yerken keyif veren balık, temizlerken bizlere kök söktürüyor. Ancak birkaç noktaya bağlı kalarak balığı kokusuz pişirmek mümkün olurken, bazı yöntemler de eve, ellere ve tabak çanaklara sinen balık kokusunu yok etmeye yardımcı oluyor.  İşte o yöntemler!

Balık Pişirirken Koku Nasıl Önlenir?

 • Balık pişirme esnasında mutfağın bir köşesinde kokulu mum yakabilirsiniz. Bu mumlar balığın kokusunu içeri çekerek yayılmasını önler.
 • Bir yandan balığı kızartırken diğer yandan ocağın en küçük gözünde bir porselen kap içinde şeker eritebilirsiniz. Şekerin karamel yapısı balık kokusunu içine çeker.
 • Aynı şekilde ocak üzerinde limon kabuğu yakabilirsiniz.
 • Bir tencere içerisine su ve çubuk vanilya koyarak kaynatabilirsiniz. Bu karışım da balığın kokusunu içine çeker.
 • Balık pişirmeye başlamadan önce geniş bir kabın içerisine 2-3 yemek kaşığı karbonat döküp, ocağın yakınına bırakın. Karbonatlı su karışımı balık kokusunu emer ve yayılmasını önler.

Fırından Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

 • Fırındaki balık kokusunu gidermenin en doğal yollarından biri sirkedir. Balık pişirdikten sonra fırınınızı iyice temizleyin ve temizledikten sonra 5-6 dakika kadar ısıtın. 2 bardak su ile 1 fincan sirkeyi bir kap içerisinde karıştırın ve fırının ızgara kısmına yerleştirdikten sonra yarım saat kadar fırını kapatarak bekleyin. Sürenin sonunda fırınınızı açtığınızda balık kokusunun gittiğini görebilirsiniz.
 • Fırından balık kokusunu çıkarmanın bir başka yolu ise kabuk tarçında gizli. Fırınınızı 5 dakika ısıtın ve balık pişirdiğiniz tepsinin içine alüminyum folyoya sardığınız birkaç adet kabuk tarçını koyun. Yaklaşık yarım saat bekletin. Koku emici özelliğe sahip olan tarçın balık kokusunu temizler.
 • Limon hem suyu hem de kabuğuyla fırındaki balık kokusunu çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Bir kap içerisine eklediğiniz su, limon suyu ve limon kabuklarını fırına koyarak 10 dakika boyunca 180 derecede bekletin. Kokuların hızla uzaklaştığını göreceksiniz.

Mutfağa Sinen Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

 • Mandalina, limon, portakal ve greyfurt kabuklarını bir tavanın içinde kavurarak mutfağa sinen balık kokusunu uzaklaştırabilirsiniz.
 • Teflon bir tavaya 1-2 yemek kaşığı siyah kuru çay ekleyip kavurun. Tavadan dumanlar çıkmaya başladığında ocağın altını kapatın. Kavrulmuş siyah kuru çay balık kokusunu emer.
 • Bir boş tava içerisine bir paket toz vanilya koyun ve kavurun. Bir süre sonra altını kapattığınızda vanilya kokusunun balık kokusunu bastırdığını ve yok ettiğini görürsünüz.

Elinize Sinen Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

 • Balıkları temizlemeye başlamadan önce bir limonu ortadan ikiye bölün ve kabukları ile birlikte elinizi ovuşturun. Aynı işlemi sirke ile de yapabilirsiniz. Balığı bu şekilde temizlediğinizde balık kokusunun elinize sinmediğini görürsünüz.
 • Eğer balıkları temizlediyseniz ve elinize balık kokusu sindiyse metal bir kaşığı elinizin içinde gezdirin. Sıkıca elinizi metal kaşıkla ovduktan sonra ellerinizi bulaşık deterjanı ile yıkayın. Metal elinizdeki balık kokusunu söker alır.
 • Bir başka yöntem ise ellerinizi diş macunu ile yıkamanızdır. Diş macununun içindeki özel maddeler elinize sinen balık kokusunu uzaklaştırır. Bu işlemleri yaparken soğuk su kullanmalısınız, çünkü sıcak su balık kokusunun daha çok yayılmasına neden olur.