Yemekler arasında belki de en faydalısı olan balık, gerek kendimiz gerekse çocuklarımız için vazgeçilmez menülerimiz arasında yer alıyor. Ama ah bir de kokusu olmasa. Evde balık yapmanın belki de en büyük handikaplarından birisi pişirirken eve yayılan kokusu. Peki ama bununla nasıl baş edebiliriz? İşte sizler için balık kokusunu evinizden çıkarmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler ve püf noktaları!

Limon Dilimleri

Balık kokusu ile mücadele etmenize en çok yardımcı olabilecek yöntemlerin başında limon dilimlerinden yararlanmak geliyor. Balığınızı pişirdikten sonra evde oluşan kötü kokuyu çıkarmak için öncelikle tavanıza bir miktar yağ koyup kızdırın. Sonra dilimlemiş olduğunuz limonları tavaya atarak kızartın. Limon dilimlerini kızartırken evinizdeki balık kokusunun dağılmaya başladığını göreceksiniz.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Sirke, Defne Yaprağı ve Karanfil

Balık kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacak bir diğer uygulama ise sirke, defne yaprağı ve karanfilden yararlanmak. Bunun için balığınızı pişirirken evinize kötü bir kokunun sinmesini önlemek için pişirme kabınızın içine defne yaprağı koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra balıklarınız piştikten sonra başka bir tencerenin içine koyun. Ardından suyun içine bir miktar sirke damlattıktan sonra içine çubuk tarçın ve karanfil koyarak kaynatın. Balık kokusunun yerini mis gibi tarçın ve karanfilin aldığını göreceksiniz.

Limon Kabuğu

Balık kokusundan kurtulmanın bir yolu olarak ayrıca limon kabuklarını ince bir şekilde soyduktan sonra ocağınızın en küçük bölmesine koyup kısık ateşte yakabilirsiniz. Böylelikle evinizde balık kokusu yerine mis gibi limon aroması olacak.

Maydanoz Dalı ve Defne Yaprağı

Evde oluşan istenmeyen balık kokusuna karşılık eğer balıklarınızı kızartmayı düşünüyorsanız kızartma yağınıza birkaç dal maydanoz ekleyebilirsiniz. Eğer ızgara balık yapmayı düşünüyorsanız aynı şekilde balıklarınızın arasına defne yaprağı yerleştirerek balık kokusunun evinize yayılmasını önleyebilirsiniz.

Mis Gibi Vanilya Kokusu

Balık pişirdikten sonra evde balık kokusu yerine mis gibi vanilya kokmasını istemez misiniz? Bunun için balıklarınızı pişirirken bir tencerenin içerine bir miktar vanilya ve su ekleyerek kaynatın. Vanilyalı su kaynadıkça mutfağınızda balık yerine mis gibi vanilya koktuğunu göreceksiniz.

Siz de bu yöntemlerden birisini kullanarak balık kokusundan kurtulabilirsiniz.