Hafta sonu kahvaltı sofralarının ya da sürpriz atıştırma saatlerinin en  önemli özelliklerinden birisi de, bu anlarda farklı ve masaya neşe katan yiyeceklerin menüye dahil edilmesi olsa gerek. Bu nedenle biz de bugün sizlere masanıza neşe katacak hem lezzetli hem de keyifli bir tarif vereceğiz. Hem yağ çekmeyen hem de görünüm itibariyle balon gibi görünen pamuk gibi bir hamur kızartması hafta sonu kahvaltınız için mükemmel bir seçim olacak. İşte sizler için yumuşacık ve puf puf görünen balon hamur kızartması tarifi ve detaylar!

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Balon Hamur Kızartması İçin Gerekli Malzemeler

Çocuklarınızın okul çıkışında, çat kapı bir misafiriniz geliyorum dediğinde ya da canınız puf puf, yumuşacık bir hamur işi çektiğinde pratik bir şekilde yapabileceğiniz balon hamur imdadınıza yetişebilir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 adet orta büyüklükte yumurta
  • 1 su bardağı kadar yoğurt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 tatlı kaşığı kadar sirke
  • 1 tatlı kaşığı tuz (İsteğe göre azaltılabilir)
  • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
  • Alabildiği kadar un
  • Kızartma için yeteri miktarda sıvı yağ

Balon Hamur Kızartması Yapımı

Balon hamur kızartmamız için yukarıda bahsettiğimiz tüm malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi yapım aşamasına. Balon hamurumuzun yapımına başlarken öncelikle derin bir kaba un dışındaki tüm malzemelerimizi ekleyerek karıştırmaya başlayalım. Bu malzemeler birbiri ile karışmaya başlayınca yavaş yavaş ve küçük miktarlarla karışımın üzerine unumuzu eklemeye başlayalım. Bu süreçte ekleyeceğimiz un miktarını hamurumuz belirleyecek. Ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar azar azar un ilave etmeye deva edelim.

Ardından hazır hale gelen hamurumuzun yarısını altına un serperek tezgaha alalım. Yine un ve merdane yardımı ile hamurumuzu çok inceltmeden ama kalın da olmayacak şekilde açalım. Akabinde bıçakla keserek ya da bir bardak yardımıyla yuvarlaklar yaparak şekil verelim. Bu şekilde elde ettiğimiz hamurları sonrasında kızgın yağda kızartmaya başlayalım. Hamurlarımızın her iki yüzünün de kızarmasına dikkat edelim. Kızaran hamurlarımızı kağıt havlu sermiş olduğumuz bir tabağa alarak fazlalık yağını aldırarak hazır hale getirelim.

Şimdiden afiyet olsun!