Kredi kartları, sunduğu taksit seçenekleri, ileri ödeme tarihi ve cazip kampanyalar sebebiyle günlük alışverişlerde önemli bir yere sahip. Ancak bu avantajlardan yararlanmanın karşılığında, bankalar müşterilerinden kredi kartları için aidat talep edebiliyor. Yasalara göre ise böyle bir talep olmamalı. Tüketici Kanunu'nun 31. maddesine göre, bankalar, müşterilerinden kart aidatı ya da başka bir isim altında, kullanılan karta dair bir ücret talep edemez. Dolayısıyla bankanızdan ücretsiz kredi kartı talep etmek yasal bir hakkınız. Ücretsiz kredi kartı seçeneği yoksa aidat ödemeniz gerekmiyor. Eğer daha önce kart aidatı ödediyseniz, bankanızın sizden tahsil ettiği ücretlerin iadesini isteyebilirsiniz.

Bankanızla Doğrudan İletişime Geçin

Tüketici Kanunu'nun 31. maddesi, kart aidatlarının yasal olmadığını açıkça belirtiyor. Bu yüzden iade talebinizi bankanıza doğrudan iletebilirsiniz. Hesabınızın bağlı bulunduğu şubeye dilekçe verebilirsiniz ya da e-posta yoluyla talebinizi şubenize iletip, ilgili kanun maddesine dayanarak, yapılan tahsilatın yasal olmadığını ve paranızı geri almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bankanızın isteğinizi reddetme ihtimaline karşı elinizde somut bir kanıt olması işinize yarayacaktır. Eğer bankanız bu talebi reddederse, Tüketici Hakem Heyeti'ne ya da Rekabet Kurulu'na başvurabilirsiniz.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

E-Devlet Aracılığıyla Kolaylıkla Tüketici Hakem Heyetine Başvurun

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak, e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz için en pratik yöntemler arasında yer alıyor. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra, Ticaret Bakanlığı'nın sayfasından Tüketici Şikayetleri bölümüne girerek işlem yapabilirsiniz. Bu işlem için kart bilgilerinizi girmeli ve aidat ödemenize ait dekontlarınızı sisteme yüklemelisiniz.

Türkiye Bankalar Birliği'ne Talebinizi İletin

Ödenmiş kart aidatlarını geri almanın yollarından biri de Türkiye Bankalar Birliği'nden geçiyor. Türkiye Bankalar Birliği'nin internet sayfasından "Bireysel Müşteri Hakem Heyeti" başlığına tıklayarak kart aidatı iade başvurusu yapmak mümkün. Bu yolla yapılacak iade başvurusunun önemli bir avantajı bankaları liste halinde sunması. Bu sayede müşteriler, iade talebinde bulunacakları bankayı kolaylıkla seçebiliyorlar. Öncelikle kimlik bilgilerinizi doğrulamalı ardından da ödemiş olduğunuz aidat dekontlarını kanıt olarak sisteme yüklemelisiniz. Başvuru sonrası alınan olumlu yanıt sonrasında bankanızla iletişime geçerek, paranızı iade alabilirsiniz.