Kısaca EFT olarak bilinen Elektronik Fon Transferi işlemi, farklı bankalar arasında para transferi yapmayı ifade ediyor. Farklı kişilere ait hesaplar arasında olabileceği gibi, kişinin kendi hesapları arasında veya fatura ve kredi kartı ödemeleri için de yapılabilir. Havale ise aynı bankaya ait hesaplar arası para transferi ya da ödemeler için kullanılıyor. 

BANKALAR İŞLEMLERDE NASIL BİR YOL TERCİH EDİYOR?

Bazı bankalar, EFT ve aynı banka içindeki hesaplar arası transfer olarak adlandırılan havale işlemlerinde müşterilerine ücretsiz hizmet veriyor. Transfer ücreti talep etmeyen bankalar arasında Enpara, Albaraka Türk, CEPTETEB, Kuveyt Türk, Senin Bankan (Kuveyt Türk kuruluşu), ING Bank ve N Kolay yer alıyor.

HANGİ BANKALAR EFT/HAVALE ÜCRETİ ALMIYOR?

Enpara:

Finansbank’a bağlı bir kuruluş olan Enpara, EFT ve havale ücretini almayacağını taahhüt eden bir banka. Havale ve EFT işlemlerini internet bankacılığından veya cep şubeleri aracığıyla yapabileceğiniz banka, işlem ücretini hiçbir suretle müşterilerinden talep etmiyor.

Albaraka Türk:

Albaraka Türk transfer masrafları için ücret almayan bir diğer banka. Albaraka Türk, Türk Lirası ile yapılan EFT ve havale işlemlerinin hiçbirinden ücret talep etmiyor.

CEPTETEB:

CEPTETEB, internet bankacılığı, ATM ve mobil uygulamaları aracılığıyla yapılan Türk Lirası transfer işlemlerinde müşterilerinden hiçbir ücret almıyor.

Senin Bankan:

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kuveyt Türk kuruluşu olan Senin Bankan, havale işlemleri için ve Türk Lirası ile yapılan EFT işlemleri için ücret almıyor.

Kuveyt Türk:

Kuveyt Türk hesabından yapılan EFT işlemleri çağrı merkezi, internet ve mobil şubelerde ücretsiz olarak yapılabiliyor. Ayrıca Türk Lirası, döviz ya da kıymetli maden ile yapılan havale işlemleri için de hiçbir ücret ödemek gerekmiyor.

ING Bank:

ING Bank'ın bu avantajı Turuncu Ekstra Hesap ve e-Turuncu Hesap için geçerli. Turuncu Ekstra'lı olan müşteriler, eğer bir önceki ay 1000 TL üzerinde harcama yaparlarsa yapacakları EFT ve havale işlemleri için ücret ödemiyorlar. E-Turuncu Hesap müşterilerinin ise havale ve EFT için herhangi bir ödeme yapmalarına gerek yok.

N Kolay:

Aktif Bank kuruluşu olan N Kolay, ücretsiz olarak EFT ve Havale hizmeti sunan bankalar arasında yer alıyor. N Kolay, müşterilerine masrafsız transfer kolaylığını kendi uygulaması üzerinden sağlıyor.