Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiren gelişme duyuruldu. Bankacılık sektöründe vatandaşlar banka hesaplarıyla ilgili olarak uyarılar yayınlamaya başladı. Bankalar tarafından belirtilen tarihe kadar başvurmayan kişiler, hesaplarındaki parayı kaybedecek. Mevzuat gereğince bu paralar TMSF’ye devredilecek.

Bankada Unutulan Hesaplar Ne Olur?

Modern ekonomi sisteminde neredeyse tüm finansal işlemler dijital olarak yapılıyor. Daha güvenli ve daha pratik olması sebebiyle pek çok kişi bankaların yatırım hesaplarını kullanıyor. Yatırımlarını tuttuğu ve yönettiği hesaplar ise 2000’li yıllarda çok sık unutuluyor. Bankada yatırım hesabı bulunan ve çok uzun süredir işlem yapmayan kişiler hem hesaplarını hem de yatırımlarını kaybetme riskiyle karşılaşıyor.

Eğer bankada unuttuğunuz bir yatırım hesabı bulunuyor ise bankacılık mevzuatı gereğince otomatik olarak TMSF’ye aktarılıyor. Bu aktarım sonrasında hesap sahiplerinin herhangi bir hak talebinde bulunma şansı da kalmıyor.

Banka Hesapları Ne Zaman Silinir?

Bankacılık mevzuatı gereğince bankalar tarafından bünyesinde bulunan yatırım hesaplarının tam 10 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmaması durumunda zaman aşımı uyguluyor. 10 yıl boyunca hiçbir para giriş veya çıkışı ya da diğer bankacılık işlemleri yapılmayarak “deaktif” pozisyona düşen hesaplar her yıl bankalar tarafından tespit ediliyor. Her yıl 10 yılı dolduran bu hesaplar için zaman aşımı işlemi uygulanıyor.

Bankada Unutulan Hesaplar Nasıl Kontrol Edilir?

Bankacılık sektöründe 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplar için her yıl kontrol yapılarak, zaman aşımı işlemi uygulanıyor. Zaman aşımı işlemi uygulanmadan önce bankalar tarafından duyuru yayınlanıyor. Her banka tarafından belirtilen tarihlere kadar tüketicinin başvuru yapması gerekiyor. Bu tarihleri kaçıran kişilerin daha sonrasında herhangi bir hak talebi şansı ise kalmıyor.

Bankada unuttuğunuz bir hesabınız bulunup, bulunmadığını ise bankalar tarafından yayınlanan “Zaman Aşımı Uygulanacak Hesaplar Listesi 2022” üzerinden kontrol edilebilmektedir. Genellikle her banka tarafından resmi web sitesinde zaman aşımı uygulanacak hesaplar listesinde hesabınızın olup, olmadığını kontrol edebileceğiniz bir sorgulama ekranı hizmete açar. Bu ekran üzerinden tüm bankalarda unuttuğunuz bir banka hesabınızın olup, olmadığını kolayca öğrenebilir ve süre dolmadan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!