O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Vatandaşlar, zar zor yaptıkları birikimlerinin ellerinden alınmaması için bir an önce harekete geçmek ve hesaplarını güvene almak istiyor. Peki bu hesaplar nasıl geri alınabiliyor? İşte zaman aşımı sistemi ile ilgili tüm merak edilenler!

Dikkatli Olmakta Fayda Var!

Akbank ve Ziraat Bankası gibi milyonlarca müşterisi olan bankalar, dönem dönem vatandaşları zaman aşımı noktasında uyarıyor. Yaptığı birikimi banka himayesine geçiren fakat 10 yıl boyunca bu birikimlerde herhangi bir işlem gerçekleştirmeyen ve hareketlilik göstermeyen vatandaşların banka hesapları, 10 yılın tamamlanmasıyla Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devrediliyor. Son yıllarda herhangi bir hareketlilik göstermediği için devredilme işlemleri gerçekleştirilen hesaplardaki toplam para 217 milyon TL'ye ulaşmış durumda. Hesapları devredilen vatandaşlar kaybettikleri paraları geri alabilmek için büyük bir mücadeleye girseler de bu noktada bankaların elden çıkardığı hesapları iade almak imkansızlaşabiliyor.

Koşullar Değişiyor!

Hak sahiplerini mağdur etmemek adına Meclis'e sunulan kararla birlikte hesabı zaman aşımına uğrayan vatandaşlara, birikimlerini geri alabilme yolu açılıyor. Buna göre hesabı hareketsiz 10 yılın ardından Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredilen vatandaşlar, eğer talepte bulunurlarsa iade edilen hesaplarını geri alabilme fırsatı yakalıyor ve birikimlerini kaybetmeme şansı oluyor. Bu noktada vatandaşların mülkiyet hakkına vurgu yapılıyor ve ciddi anlamda zaman aşımı noktasında yeni bir dönem başlıyor.

Talebinizi Oluşturabilirsiniz!

Zaman aşımı noktasında birikim hesaplarınız için endişeleniyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey, hesabınızın tehlike altında olup olmadığını kontrol etmek. Bunun için hesabınızın bulunduğu bankanın resmi internet sitesinden ''Zaman Aşımı'' sayfasına tıklayabilir ve buradaki kontrol listesine isminizi yazabilirsiniz. Eğer bu listede isminiz yoksa hesabınız ile ilgili endişelenmeniz gereken bir nokta yok fakat eğer isminiz ve hesabınız listede görüntüleniyorsa elinizi çabuk tutmalısınız. Hesabınızın bulunduğu bankanın size en yakın şubesine giderek ''Hesap İade Talebi'' işleminizi gerçekleştirebilir ve hesabınızın devredilmesini epeyce kısa bir süre içerisinde engelleyebilirsiniz.