O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ülkemizde 14 milyonu aşan emekli sayısı, bu emeklilerin her ay düzenli aldıkları aylıkların bankalar açısından büyük bir müşteri potansiyeli oluşturmasına yol açıyor. Temmuz ayında yapılan 6 aylık zamla birlikte, en düşük emekli aylığının 3.500 liraya yükselmesi de söz konusu olmuştu. Bankaların bu aylıkları kendi bankalarına çekmek için başvurdukları en çok ilgi çeken kampanya ise, emekli promosyonu oluyor.

Son dönemde bankalar arasında yoğunlaşan rekabet nedeniyle, emeklilere promosyon olarak ödenen tutarın, 7.500 liraya kadar yükselmesine neden olmuştu. Konuyla ilgili gelen bir soru üzerine açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Emekli Maaş Promosyonu caiz mi? Sorusuna “Hayır” şeklinde yanıt verdi. Yapılan bu açıklama sonrasında, emekliler ve daha pek çok kesimden konuyla ilgili açıklamalar geldi.

Emekli Promosyonu Caiz mi?

Bankalar arasında ki rekabetin artması nedeniyle, her geçen gün yeni bir emekli maaş promosyonu kampanyası açıklanıyor. 7.500 Liraya kadar yükselen promosyon rakamları, emeklilerin de hangi bankayı tercih edeceklerini belirlemek için arayışlara girmesine neden oluyor. Tam bu esnada Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ na sorulan “Banka emekli promosyonu caiz midir?” sorusuna gelen yanıt emeklileri üzecek türden oldu.

Yapılan açıklama da “Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.”

Açıklamaya Tepkiler Büyüyor

Türkiye Emekliler Derneği Ankara Şube Başkanı Fahri Iravul “Asıl ihtiyaç sahibi olan emeklilerdir” dedi. “Promosyonu almayın, ihtiyaç sahibine verin” gibi bir yaklaşım doğru olmadığını söyleyen Iravul, “Diyanet bir soru üzerine bu cevabı vermiş. Diyanet bu fetvayı vermeden önce bir aynaya baksın. İnsanları tasarrufa teşvik eden Diyanet daha şimdiden bütçesinden bilmem ne kadar para harcamış. Önce bir kendine baksın sonra emekliye bu parayı almasın desin” diyerek tepki gösterdi.

Açıklamasına devam eden Iravul, “Bu para hayır değil ki. Ayrıca kamu kurumlarındakiler de dahil Diyanet’ten emekli olanlar da alıyor. Bankalar, Diyanet’te çalışan memurlara da veriyor hem de yüklü miktarda veriyor. Kendileri niye o parayı kullanıyor? Madem öyle aldıkları parayı bir hayır kurumuna bağışlasınlar. Merkez Bankası yüzde 14 ile faiz veriyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı da yüzde 23’ten alıyor. Bu haram değil de gariban emeklinin 3 yıl için aldığı 2-3 bin Türk lirası mı haram? Diyanet, adil bir kurum olmaktan çıkmış. Bana yetki verilirse bugün kapatırım. Diyanet’in işi, gücü garibanın aldığı faizin hesaplanması mıdır? Dedi.

Iravul, Açıklamasına “Din üzerinden fakir fukaraya yaptığı algıyı bıraksın. Bankaların dolar üzerinden verdiği faiz ne olacak, bunun için bir şey söyledi mi? Bu işlere karışmasın. Promosyon emeklilere annelerinin ak sütü gibi helaldir. 3500 lira maaş alan emekliden daha fakir fukara mı var. Emekliler şu an o kadar zor durumda ki, daha önce promosyon alan emekliler bunu kapatmak ve 7 bin 500 lirayı almak için eşinden dostundan borç para alıyor. İhtiyacı olmasa saatlerce kimse bu sıcakta banka kuyruklarında beklemez” dedi.