Kredi notu günümüzün ekonomik sisteminde, bireylerin ve ticari kuruluşların tüm finansal işlemlerini nasıl yaptığıyla ilgili bir veri tabanı olarak kullanılıyor. Kullandıkları kredilerin, kredi kartının, taksitli işlemlerde taksitlerin zamanında yatırılıp yatırılmadığı, kişinin borcunu ödeme kapasitesini puan sitemiyle belirliyor. Gecikmeye girmiş borçlar, kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarının ödenememesi ya da geç ödenmesi durumunda, kredi notunuz etkilenerek düşüyor. Merkezi bir sistemle tüm bankalar bu verilere erişebiliyor ve kredi kartı, kredi gibi talepler sırasında ilk olarak bu puana bakılıyor. Puanlama 0-699 riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1599 az riskli, 1700-1900 çok iyi olacak şeklinde yapılıyor.

Bankalar Hangi Kredi Notuna Kredi Vermiyor?

Bankaların kredi politikaları, bu puanlama sistemlerinde ki risk gruplarına göre düzenleniyor. Bazı bankalar belirli kredi notu altındaki kişilerin başvurusunu doğrudan red ederken, bazı bankalar bu kişilere normalden daha yüksek faiz oranı veya kefille kredi veriyor. Ancak belirli kredi notunun altına hiçbir banka kredi vermiyor. 700 ile 1099 kredi notu ile orta riskli grup için kredi çekilebilmesi mümkün oluyor. Genellikle krediler bankalar tafafından 900 puan ve üzeri olunca veriliyor.Bazı bankalar 1000 puanın altındaki kişilere kredi vermiyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Veriyor?

800 puana sahip kişilere kredi veren bankalardan biri Fibabank. Fibabank bu kişilerden kefil isteyerek kredi kullandırabiliyor. Bunun yanında Odea Bank ve alternatif bank gibi bankalarda, düşük kredi notu olan kişilere, normalden daha fazla faiz oranı uygulayarak kredi veriyor. ING tarafından ilk defa başlatılan bir uygulamayla, düşük kredi notuna sahip başvurular, daha yüksek faiz oranıyla kredi kullanabiliyor. Bu yaklaşım diğer bankalar tarafından da hızla benimsendi ve şimdilerde kişiye özel faiz uygulamaları söz konusu olmaya başladı.

Kefil ya da teminat sistemiyle, düşük kredi notuna sahipseniz bile, Garanti BBVA, Ziraat bankası ve Vakıfbank’tan kredi kullanabilirsiniz. Bunun için doğrudan şubelre başvurmanız, durumunuz anlattıktan sonra sizin için en ideal başvuruyu nasıl yapacağınızı banka politikasına göre öğrenmeniz gereklidir. Bu çerçevede kredi notunuz düşükse bile, bankalara doğrudan başvurarak, banka banka gezme alternatifini değerlendirmeniz gerekiyor.