Dünya ekonomisinde çalkantılı geçen salgın dönemiyle birlikte Türkiye ekonomisinde de ciddi dalgalanmalar meydana geliyor. Piyasa ve finans sektöründeki bu dalgalanmalarda vatandaşın ekonomik sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Bunun sonucunda da vatandaşlar bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanıyor ve hatta ödeyemiyor. Bankalara ödenmeyen borçlar nedeniyle de vatandaşın BDDK’daki kredi notu olumsuz etkileniyor. Kredi notunun düşmesi de vatandaşın acil nakit ihtiyaçları için bankalardan kredi çekememelerine neden oluyor. Çünkü çoğu banka tarafından düşük kredi notu olanlara kredi verilmiyor.


Düşük Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Bankalara olan kredili mevduat hesabı, kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle kredi notunuz düşer. Kredi notunuzun düşmesi ise bankacılık ürün ve hizmetlerini kullanmanızın önünde engel teşkil eder. Ancak düşen kredi notunuzu yeniden iyi seviyeye çıkartabilirsiniz. Bankacılık sektöründeki kredi notunuzun düşmesi halinde yükseltmek için öncelikle borçlarınızı kapatmalısınız. Bankalarda olan gecikmeli tüm borçlarınızın ödemesini tamamlamalısınız. Ancak bu tek başına yeterli olmayacaktır.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!


Bankacılık sektöründe düşük kredi notunu arttırmak için kullanılan en popüler yöntem düşük limitli kredi kartı alınmasıdır. Düşük limitli kredi kartını aktif olarak kullanıp, geri ödemesini tarihini geciktirmeden yapmalısınız. Bankadaki hesabınızı hareketlendirmekte bu konuda size yardımcı olur. Bankalar hareketli yani para giriş ve çıkışının yüksek olduğu hesaplara olumlu bakar. Bu yüzden hesabınızdan/kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz, alışverişlerinizde aktif olarak kullanmanız gerekebilir. Böylelikle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


Düşük Kredi Notu Olanlar Hangi Bankadan Kredi Alabilir?


Ülkemizde bankacılık sektöründeki bazı bankalar tarafından kredi notuna bakılmaksızın kredi ürünlerinin kullandırılması sağlanmaktadır. Kredi notunuz düşük olsa dahi kredi kullanabileceğiniz bankalar arasında CEPTETEB, Enpara.com, Aktif Bank N Kolay Kredi yer alıyor. Bu bankalar evrak ve kefil talebinde de bulunmuyor.


Vade sayısına göre farklılık gösterse de kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalardan %1.24 ile %1.77 oranları arasında faizli kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz düşük olsa da bu bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Ancak tüm bankalar yasal takip veya icraya düşmemiş banka borcu koşulunu istisnasız olarak arıyor.