Bankalara olan borcu nedeniyle çoğu vatandaşın kredi sicili olumsuz etkileniyor. Kredi Kayıt Bürosu(KKB) sicili borçları nedeniyle olumsuz etkilenenlerin kredi notu da düşüyor. Kredi notunun düşük olması, kredi başvurularının onay almamasına neden oluyor. Peki kredi notu düştüğü zaman nasıl yükseltilir? Kredi notu düşük olduğunda hangi bankalardan kredi çekilebilir? İşte düşük kredi notu olanlara kredi kullandıracak o yöntemler!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olduğu zaman bankadan kredi çekmek neredeyse olanaksız oluyor. Son dönemde yaşanan enflasyon artışı da bankalara borçlu sayısını arttırdığından çoğu vatandaşın kredi notunun düşmesine neden oluyor. Peki bu dönemde acil nakde daha fazla ihtiyaç oluşurken, kredi notu düşük olanların kredi kullanabilmek için ne yapması gerekiyor?

Bankalar, kredi başvurularında tüketici performansını değerlendirebilmek için kredi notunu inceliyor. Eğer kredi notu düşükse o tüketicinin kredi başvurusuna onay verilme şansı düşüyor. Bu yüzden eğer kredi notunuz düşükse mutlaka yükseltmenin yollarını aramalısınız. Kredi notu düştüğünde, tekrar kredibilite sağlayacak seviyeye çıkartabilmek için değerlendirebileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Kredi notunu yükseltmenin en basit yöntemi mevcut banka kredi borçlarınızı kapatmanızdır. Bankalara olan gecikmeli tüm kredi borçlarınızı ödemeniz iyi bir başlangıç olur. Ancak kredi borçlarınızı ödediğiniz anda kredi notunuz iyi bir seviyeye çıkmaz. Sadece kredibilite performansınızı arttırır.

Düşük Limitli Kredi ve Düzenli Ödeme

Uzmanlar bu aşamada kredi notunu daha hızlı yükseltmek için bankalardan düşük limitli kredi veya kredi kartı almanızı öneriyor. Düşük limitli olduğundan ödemeleri daha kolay olacak bu kredi veya kredi kartının ödemelerini ortalama 6 aylık periyotta düzenli olarak yapmanız tavsiye ediliyor. Böylelikle bankacılık sektöründeki ödeme performansınızı düzenlemiş olursunuz ki bu durumda kredi notunuzun yükselmesinde oldukça fazla katkı oluşturur.
Uzmanlar banka hesaplarınızda para giriş ve çıkış hareketliliğini de olabildiğince yüksek tutmanızı tavsiye ediyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de bazı bankalar düşük kredi notu olsa dahi tüketicilere kredi kullandırabiliyor. Normal kredilere göre daha yüksek kredi faizi uygulanabilen bu kredilerde kredi notu, gelir belgesi gibi talepler bulunmuyor.
Enpara, CEPTETEB ve Aktif Bank gibi bankalar gelir belgesiz, kredi notu şartı olmaksızın ihtiyaç kredisi kullandırabiliyor.