Hayatın her alanında ihtiyaçlar asla bitmek tükenmek bilmiyor. Bir masraf karşılandıktan sonra hemen ardından yeni bir tanesi daha çıkıyor. Vatandaşlar bitmeyen acil harcamaları için günümüzde bankalara başvuruyor ve kredi kullanıyor. Ancak ekonomideki dalgalanmalarla beraber bankalara borçlu sayısının artmış olması da kredi notlarını olumsuz etkiliyor. Böyle olunca kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi kullanmakta zorluk yaşıyor. Ama o bankalar kredi notu düşük olsa dahi ihtiyaçlarınız için avantajlı kredi kullandırıyor.

Kredi Notu Düşük Olanlar Hangi Bankadan Kredi Çekebilir?

Bankacılık sektöründe, “kredi notu” tüketicinin kredi ve kredi kartı ürünlerindeki ödeme performansını göstermektedir. Bu nedenle bankalar, tüketiciden gelen kredi başvurusu değerlendirmelerinde kredi notuna dikkat ediyor. Düşük kredi notu olanların riskli müşteri portföyü yaratmasından dolayı bankalar tarafından kredi kullanımı noktasında daha zorlayıcı hareket ediliyor. Hatta çoğu büyük banka tarafından kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularını reddediyor. Ancak Türkiye’de bazı bankalar vatandaşlara düşük kredi notuyla da kredi kullanabilme fırsatı getiriyor.

Kredi notunuz düşük olsa dahi Burganbank, Alternatif Bank, Odeabank gibi bankacılık kuruluşlarından kredi kullanabilirsiniz. Bu bankalarda yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusunda kredi notunuz değerlendirmeye alınmaz. Ancak bankadan bankaya göre değişecek şekilde(banka inisiyatifiyle) gelir belgesi talep edilmesi söz konusu olabiliyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar arasında 800 puana kredi veren TEB, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası ve Fibabank yer alıyor. Bu bankalar kredi notu 800 olan ve kredi notuna göre riskli sınıfta olan tüketicilere de kredi kullandırıyor. Ancak bu kredilerde kredi faiz oranları yükselebildiği gibi, vade sayısı kısalabiliyor ya da gelir belgesi ve ipotek gibi çeşitli ek talepler yapılabiliyor. Bu talepler bankadan bankaya göre değişkenlik gösteriyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Düşük kredi notuna sahip olanların, bankacılık sektöründe yaşadıkları sıkıntılar karşısında kredi notunu yükseltme yöntemleri arayışları bulunuyor. Kredi notunu yükseltebilmek için öncelikli olarak yapılması gereken şey gecikmede olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması veya düzene sokulmasıdır. Daha sonra bankadan düşük limitli kredi veya kredi kartı alarak, ödemelerini düzenli yapmak ve hesap hareketliliğini olabildiğince yüksek tutmak gerekir. Böylelikle ortalama 6 aylık bir periyotta kredi notunun risksiz ve güvenilir seviyedeki müşteri sınırına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.