Kredi notu, günümüz ekonomik ve bankacılık sisteminde, kredi ürünleri kullanmak isteyen herkesin ödeme alışkanlıklarına paralel olarak belirlenmiş olan Findeks notudur. 1 ile 1.900 arasında yapılan derecelendirme sayesinde, bankalar kredi ürünlerine başvuran müşterilerin, ödeme alışkanlıklarını, daha önce yasal sorun yaşayıp yaşamadığını kredi notuna bakarak hemen belirleyebiliyor. Merkezi bir sistemle tüm bankaların ve herkesin erişebildiği kredi notu, kişilerin kredi alabilme potansiyeli hakkında belirleyici oluyor.

Bankaların sunduğu kredi ürünü kullananların, geri ödemelerinde yaşadıkları gecikmeler, asgari tutar altında yapılan ödemeler, kredi notunu süratli bir şekilde düşürüyor. Notun tekrar yükselebilmesi için, geri ödemelerin hassas bir şekilde takip edilmesi ve en az asgari tutar olarak yapılması ve hatta daha fazla yapılmasıyla geçirilen 5-6 aylık süreç gerekiyor.

Kredi Notu Düşük Olanlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Bankaların kredi politikaları, belirli kredi notunun altındaki nota sahip kişilere kredi verilmesi veya verilmemesi konusunda kendi bünyelerinde aldıkları kararla belirleniyor. Buna göre 800 ile 1.200 arasında kredi notuna sahip kişiler, yüksek riskli grup olarak kabul ediliyor. Bu sebeple, bankaların kredi verdiği kişiler genellikle 1.300 puan ve üzeri kredi notuna sahip kişiler oluyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Buna karşın bazı bankalar risk faktörünü de göz önünde tutarak, daha yüksek faiz oranları uygulayarak, 800 ile 1.200 puan arasında olan kredi notu sahiplerine de kredi veriyor. 800 puanın altında kredi notuna sahip kişilerin herhangi bir bankadan kredi çekebilmesiyse mümkün olmuyor.

Düşük kredi notuna sahip kişilere kredi veren bankalar arasında Garanti BBVA, ING; Aktifbank, Odeabank, Enpara gibi bankalar bulunuyor. Bu bankalar, kredi notuna göre farklı faiz oranlarıyla, kişiye özel bir hizmet sunuyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun süratle yükseltilebilmesinin tek yolu, yine kredi ürünleri kullanmaktır. Kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya kredi ürünlerini kullanarak, bunların geri ödemelerini zamanında yapmak, kredi notunu birkaç ay içerisinde yükseltecektir. Bununla birlikte bankalar arasında sık ve yüksek tutarlı havale ve EFT işlemleri yaparak, kendi hesabınızın işlem değerini arttırabilir, bu sayede kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.