Bankacılık sektöründe borçlu sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yüksek enflasyon ve gelen zamlarla birlikte vatandaşın bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları artıyor. Gecikmedeki banka borçları da vatandaşların banka ürün ve hizmetlerini kullanmalarının önünde engel oluşturuyor. Banka borcu nedeniyle düşük kredi notu olanlar, acil nakit ihtiyaçlarında kredi çekebilmekte zorluk yaşıyor. Peki kredi notu düşük olanlar nasıl kredi alabilir? Kredi notu nasıl yükseltilebilir? İşte yanıtları!

Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz! Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz!

Kredi Notu Nedir?

Günümüzde bankacılık sektöründe uygulanan kredi notu, tüketicinin kredi ve kredi kartı başvurularında yapılan değerlendirmelerde ilk bakılan kriterdir. Kredi notu düşük olanların kredi başvurularının onay alma şansı daha düşük oluyor ve hatta onay alamıyor. Tüketicinin bankacılık sektöründeki ödeme performansları üzerinden belirlenen bir nottur. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenliliği ve gecikmede borç olup, olmadığı kriterleri üzerinden bir performans belirlenir. Bu performansta kredi notu ile belirtilir.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalara olan gecikmeli borçları nedeniyle vatandaşın kredi notu da düşer. Böyle olunca düşük kredi notu yeni kredi veya kredi kartı kullanımları sıkıntıya düşüyor. Ancak düşük kredi notunu yükseltebilmek mümkündür. Uzmanlar düşük kredi notu olanlara yaptıkları önerilerle, kredi sicillerini düzeltebilmelerine yardımcı oluyor.

Düşük kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek ilk yöntem tabii ki mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesidir. Ayrıca bankalardan düşük tutarlı kredi ve kredi kartı alarak, ödemelerini düzenli olarak yapmaya imtina göstermek gerekiyor. Böylelikle bankacılık sektöründeki ödeme performansının düzeltilmesi ve kredi notunun yükseltilmesi sağlanabilmektedir. Banka hesaplarınızın para giriş ve çıkış açısından hareketliliğinin yüksek olmasını sağlamakta kredi notunu yükseltmede fazlasıyla etkilidir.

Düşük Kredi Notu Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi notu düşük olduğu için kredi almakta güçlük yaşayan kişiler için uzmanların bazı önerileri bulunuyor. Özellikle ülkemizde Enpara, CEPTETEB, ING, AktifBank gibi bankacılık kuruluşları tarafından kredi notu ve gelir belgesi talep edilmeden de kredi kullandırılmaktadır. Bu bankaların dışında bazı bankalardaki ipotekli kredi veya kefil desteğiyle de kredi kullanabilmek, düşük kredi notu olanlar içinde mümkün oluyor.