1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Bankadan kredi çekmek isteyenlerin kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Daha önce bankadan kredi veya kredi kartı kullanmış ancak geri ödemede sıkıntı yaşayan kişilerin kredi notu düşüyor. Kredi notu düşük olan kişiler için bankalar kredi kullandırma noktasında daha titiz yaklaşıyor. Çoğu banka kredi başvurularında öncelikle kredi notuna bakıyor. Eğer kredi notu düşük ise o kişiye kredi kullandırma onayı vermiyor veya çok yüksek faiz oranları uyguluyor. Peki düşen kredi notu yükselir mi? Düşük kredi notu yükseltilir? İşte detayları!

Düzenli Ödeme Yapılmalı

Düşük kredi notu olduğu için bankalardan tüm ihtiyaçları için kredi kullanamayan vatandaşlar, kredi notlarını nasıl yükseltebileceğini merak ediyor. Bankacılık sektöründe tüketicinin ürün ve hizmet kullanımındaki ödeme performansını gösteren kredi notunun düşük olması bankalara gecikmeli kredi veya kredi kartı borcu olduğunu da göstermektedir. Eğer bankalardan kullandığınız hali hazırda kredi veya kredi kartınız bulunuyor ise bu borçlarınızı gecikmeden çıkartmalısınız. Ayrıca en azından 6 aylık bir periyotta mevcut banka borçlarınızın ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

Düşük Tutarlı Krediler Kullanın

Kredi notunuzu yükseltmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise düşük tutarlı kredi ve kredi kartlarıdır. Bankaların sunduğu cüzi limitlere sahip kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanıp, ödemelerini düzenli olarak yapmalısınız. Bu şekilde bankacılık sektöründeki ödeme performansınızı iyileştirerek, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bankalara Borcunuzun Gelirinizle Orantılı Olmasına Dikkat Edin

Bankacılık sektöründen kullanacağınız tüm kredi ve kredi kartı ürünlerinin toplam limitlerinin gelir düzeyiniz ile bir orantı içerisinde olmasına ihtimam göstermelisiniz. Gelir durumunuzdan yüksek limitli kredi kullanımlarınız kredi notunuzun düşmesine neden olur. Ayrıca geri ödemesinde yaşayabileceğiniz zorluklar dolayısıyla kredi notunuzda önemli bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bu yüzden gelirinizle orantılı krediler kullanmalısınız.

Hesaplarınız Hareketli Olmalı

Bankalardaki tüm hesaplarınızda olabildiğince işlem hareketi sağlamaya özen göstermelisiniz. Kredi notunu yükseltmenin hem en etkili hem de en pratik yolu banka hesabına sık sık para giriş ve çıkışı yapılmasının sağlanmasıdır. Böylelikle hesabınız dinamik hareketliliğe sahip olacak ve bankacılık sektöründeki kredi sicilinizi olumlu yönde etkileyerek, kredi notunuzun yükselmesini destekleyecektir.