Kredi notu, bankaların müşterilerin kredi ürünlerini kullanırken ve geri öderken gösterdiği performanslara göre belirlenen bir puanlama sistemidir. Daha önce hiç kredi ürünü kullanmamış kişilerin kredi notları düşüktür. Ayrıca kredi ürünlerini kullanmış ancak ödemelerinde aksamalar olan kişilerin kredi notları düşürülür. Kredi notlarının yükselmesi, ancak yine kredi ürünlerinin geri ödemelerinin zamanında ve en az asgari tutarda yapılmasıyla yükselir. Kredi notunun düşmesi, ödemelerin aksaması, asgari tutarın altında yapılması, ya da birkaç ay boyunca yapılmaması gibi durumlarda, son ödeme tarihi geçer geçmez hemen düşmeye başlar. Buna karşın notun yükselmesi için, kişinin en az 5-6 aylık performansı incelenir ve yükseliş bundan sonra başlar.

Düşük Kredi Notu Olanlara Kredi Veren Bankalar

1 ile 800 arası en düşük kredi notu bölümüdür. Genellikle bu aralıkta puana sahip olan kişilere, hiçbir banka kredi ürünleri kullandırmaz. 800 ile 1.300 arasında kredi notu olanlara kredi veren bazı bankalar bulunuyor. Bankaların kredi politikaları, kendilerinin belirlediği bir sisteme sahiptir. Bazı bankalar 900 puanlı bir kullanıcıya kredi vermezken, bazıları bu puana sahip bir müşteriye kredi kullandırabilir.

Düşük kredi notuna sahip bir kişi, kredi kullanması gerektiğinde, banka banka gezerek başvuru yapmamalıdır. Her başvuru az da olsa yine kredi notunu etkileyen bir durumdur ve bir sonra başvurduğunuz banka, önceki başvurunuzun olumsuz yanıtlandığını da görür. Bunun yerine kişinin kendi kredi puanını öğrenmesi ve bu puana kredi veren bankayı belirleyerek durumunu anlatarak başvuru yapması, kredi kullanımı yüzdesini yükseltecektir.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Kullanılır?

Kredi notunuz çok düşükse, ipotekli kredi ya da bir ya da daha fazla kredi notu yüksek kefil aracılığıyla kredi kullanabilirsiniz. Konut ya da iş yeri ipoteğiyle kredi kullanımı giderek yaygınlaşan bir konu olsa da, bu tür kredilerde de kredi notuna başvurulur. Dolayısıyla kredi notunuz düşükse, öncelikle yükseltmeye çalışmalısınız. Ancak bu durumdayken kredi ürününe ihtiyaç varsa, yapılabilecek en iyi şey, bir ya da daha fazla kredi notu yüksek kefille birlikte ve bankayla önceden görüşerek kredi başvurusu yapmaktır.