Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Modern ekonomi sisteminde vatandaşlar tüm acil toplu para ihtiyaçları için bankadan kredi kullanıyor. Ancak son yıllarda ekonomideki olumsuzluklar nedeniyle vatandaşlar bankalardaki kredi borçlarını ödeyemiyor. Bu durumda bankacılık sektöründe milyonlarca vatandaşın kredi sicilinin bozulmasına neden oluyor. Acil nakit ihtiyacı olan ancak kredi notu düşük olan vatandaşları genellikle zor bir süreç karşılıyor. Peki düşük kredi notu nasıl yükseltilir? veya düşük kredi notuyla nasıl kredi kullanılabilir? Sorularının yanıtları ise haberimizde!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankacılık sektöründe tüketicilerin ödeme performanslarını belirleyen bir kredi notu sistemi bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından tüketicinin bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartları borçlarını ödeme performanslarıyla gelir durumları üzerinden bir kredi notu değerlemesi yapılır. Eğer bankada kredi veya kredi kartı borcu bulunuyor ise kişinin kredi notu da düşük oluyor.

Bankalarında kredi başvurularında ilk olarak kredi notuna bakmaları, genellikle kredi başvurularının onaylanmamasına neden olabiliyor. Bu nedenle 2022 yılında milyonlarca vatandaş kredi notu yükseltilir? ve kredi konut yükseltme yöntemleri konusunda araştırma yapıyor.

Uzmanlardan kredi notu düşük olanlar için birkaç pratik kredi notu yükseltme yöntemi önerisi yapılıyor. Bankacılık sektöründe doğal olarak kredi notunun düşük olmasına neden olan kredi veya kredi kartı borçlarının gecikmeden çıkartılması gerekiyor. Eğer gecikmede kredi borcu bulunmaz ve hatta banka borçları tamamen kapatılır ise kredi notu yükselmeye başladı. Bu sürecin hızlandırılabilmesi için düşük limitli kredi veya kredi kartı kullanarak ortalama 6 ay boyunca düzenli ödeme yapılması önerilmektedir.

Hatta bu süreçte ilgili banka hesabında para giriş ve çıkış konusunda hareketlilik oluşturulması da önerilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Türkiye’de bankacılık sektörü mevzuatları gereğince kredi kullanabilmek için düşük kredi notunun yükseltilmesi gerekiyor. Ancak günümüzde bazı bankalar kredi notuna ve hatta gelir belgesine bakmadan da tüketicilere ihtiyaç kredisi kullanma desteği sunuyor. Böylelikle kredi notu düşük olanlarda acil nakit ihtiyaçları için krediyi kolayca kullanabiliyor. Türkiye’de Enpara ve CEPTETEB gibi dijital bankacılık kuruluşlarının dışında Alternatif Bank ve Fibabanka gibi bankacılık kuruluşları tarafından da kredi notu düşük olanlara kredi kullandırılıyor.