Bankacılık sektöründe bankalara borcu olan ve ödeyemeyen kişiler kara listeye alınıyor. Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından müşteri borç ödeme performansına göre belirlenen kredi notuna göre bankada icraya düşen borçlar nedeniyle kara liste uygulaması gerçekleştiriliyor. Bankacılık sektöründe kara listede yer alan vatandaşların, bankadan kredi çekebilmeleri mümkün olmuyor. Peki kara listede yer alan vatandaşlar nasıl kredi alabilir? İşte kara listede olanların kredi alabilmenin yöntemleri!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Kara Listede Olanlar Kredi Kullanamıyor

Modern bankacılık sisteminde müşteri ödeme portföyüne göre değerlendirme yapılıyor. Özellikle Pandemi döneminde ve ardından gelen yüksek enflasyon sürecinde bankalara borçlu sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bankadan kullandığı kredi veya kredi kartı borçlarını ödemeyen kişilerin kredi sicili olumsuz şekilde etkileniyor. Bu durumda “Kredi Kayıt Bürosu(KKB)” tarafından kredi notunun düşük hesaplanmasına neden oluyor.

Bankalara olan kredi borçlarının ödenememesi durumunda borç icraya da gidebiliyor. İcralık banka borçları olması halinde de KKB tarafından tüketici kara liste olarak tabi edilen riskli müşteriler arasına alınıyor. Bu durumda tüketicinin bankacılık sektöründen herhangi bir şekilde kredi kullanamamasına neden oluyor. Ancak yüksek enflasyona bağlı olarak hayat pahalılığının yaşandığı bu dönemde toplu nakde ihtiyacı olanların sayısının yüksek olması, kara listedeki vatandaşların ekonomik olarak zorda kalmalarına neden oluyor.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankacılık sektöründe kara listeye alınan bir kişinin bu listeden çıkabilmesi için bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bu noktada uzmanlar söz konusu banka borcunun icraya düşmesi durumunda anlaşma sağlanarak, borcun ödenmesini önermektedir. Uygun ödeme koşullarıyla söz konusu borcu taksitlendirmek çok önemlidir.

Bunun dışında uzmanlar bankacılık sektöründe kara listeden çıkmak için banka hesabında hareketlilik göstermelidir. Banka hesabındaki para giriş ve çıkışları, önemli bir hareketlilik sağlar. Bankalara olan borçlarını ödedikten sonra düzenli bir gelirinin olduğunu da göstererek, düşük tutarlı kredi veya kredi kartı kullanmaları da önerilmektedir. Söz konusu düşük tutarlı kredi veya kredi kartı borçlarının da her zaman tarihinde düzenli bir şekilde ödenmesine çok fazla ihtimam gösterilmelidir. Bu şekilde bankacılık sektöründe kredibilite performansının iyileştirilmesi ve kara listeden çıkılabilmesi mümkün olmaktadı