Ekonominin yılbaşından bu yana giderek kötüleşmesi ve artan hayat pahalılığı, nakit ihtiyaçlarının da her kesim için daha fazla artmasına yol açıyor. Ancak aynı zamanda özellikle kredi ürünlerinde yaşanan çeşitli gecikmeler nedeniyle etkilenen kredi notları, yeniden kredi kullanımında büyük engeller oluşturuyor. Birçok kişi düşük kredi notu nedeniyle kredi ürünü kullanamıyor ve düşük kredi notuna hangi bankaların kredi verdiğini soruşturuyor.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredi ve bankacılık ürünlerini kullanan tüm müşterilerin risk durumunu belirlemek için, performanslarını bir puanlama sistemiyle değerlendiriyor. Bu sistemde 0 ile 1.900 arasında puanlama yapılıyor. Buna göre, 0 ile 699 arasında puana sahip olan müşteri grubu en riskli grup olarak tanımlanıyor. 700 ile 1.099 arasında puana sahip olanlar orta riskli, 1.100 ile 1.499 arası puana sahip müşteriler az riskli grupta oluyorlar. 1.500 ile 1.699 arası puana sahip olanlar iyi, 1.700 ile 1.900 arasında puana sahip olanlarsa çok iyi olarak tanımlanıyor.

Bankalar Hangi Kredi Notlarına Kredi Veriyor?

Bu puanlama sistemine göre kredi politikalarını belirleyen bankaların büyük bölümü az riskli yani 1.100 ile 1.499 arasında puana sahip müşterilere kredi ürünleri sunuyor. Hatta bazı bankalar doğrudan 1.300 ya da 1.400 puan ve üzerindeki kişilere kredi ürünü veriyor. Buna karşın Orta riskli grup olan 700 ile 1.099 arasında kredi notuna sahip olan kişilere, riske bağlı olarak daha yüksek faiz uygulayarak kredi ürünleri sunan bankalarda bulunuyor. Bununla birlikte en riskli grup olan 0 ile 699 arasında kredi notuna sahip kişilere, bankaların hiçbiri kredi ürünü sunmuyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

800 ve Üzeri Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

800 puandan başlayarak kredi sağlayan bankalar, genellikle hazırladıkları kampanyalar aracılığıyla kefil ve teminat istemeyen, başvuruların online gerçekleştirildiği şekilde sunuluyor. Bu tür kampanya hazırlamış bankalar arasında, son zamanlarda öne çıkanlar şunlar;

Aktif Bank N Kolay Kredi

Kefil ve teminat istemeyen bir kampanya düzenleyen Aktif Bank, PTT aracılığıyla da bu krediyi kullanıcılara sunuyor. N Kolay kredi, düşük kredi notuna sahip kişiler tarafından da kullanılabiliyor.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

Türk Ekonomi Bankası’ nın Dijital bankacılık kanalı CEPTETEB, online olarak yapılan kredi başvurularında kefil ya da herhangi bir belge talebinde bulunmuyor. Düşük kredi notu sahipleri için kredi kullanılabilecek bankalar arasında yer alıyor.

Enpara İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank’ ın Dijital Bankacılık kanalı olan Enpara, ayrı bir banka gibi çalışıyor. Sunulan ihtiyaç kredilerinde belge ve kefil aranmıyor. Düşük kredi notu sahipleri Enpara aracılığıyla kredi kullanabiliyor.

ING İhtiyaç Kredisi

ING farklı risk gruplarında bulunan kredi başvurularına, farklı faiz uygulamasını başlatan banka olarak, düşük kredi notu sahiplerine kredi sunuyor. Başvuru değerlendirildikten sonra ilave evrak istenebiliyor, kefil talep edilmiyor.