Bankalardan kredi çekebilmenin en önemli koşul ve gereklerinden birisi de banka kredi notları. Bankalar tarafından ortak kriterlerle belirlenen kredi notları, bir müşterinin bankacılık sistemi kurallarına ne kadar uyup uymadığını gösteren, risk düzeyini ifade eden bir derecelendirme notu olarak da tanımlanabilir. Bu nedenle de her müşterinin bankalarla olan ilişkileri dolayısıyla belirlenmiş olan kredi notları, bireylerin kredi taleplerine olumlu ya da olumsuz cevap verilmesine neden olur. Böylelikle eğer yetersiz bir kredi notuna sahipseniz en iyi ihtimalle bankalardan kredi almanız için daha fazla prosedürü yerine getirmeniz ve daha yüksek faize katlanmanız gerekebilir. Ya da bankalardan kredi çekebilmeniz imkansız hale gelebilir. Ancak yine de düşük kredi notu ile kredi çekemezsiniz diye bir şey yok diyebiliriz. İşte sizler için düşük kredi notu ile de kredi çekebilmenin bazı yolları!

Yetersiz Kredi Notu ve Kara Liste

Banka kredi notunuzun düşük olması, genellikle bankalarla olan finans ilişkilerinizin yani kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzensiz olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bankalar bu şekilde kredi notu düşük olan kişilere ya kredi vermiyor ya da belirli kriterler sağlandığı noktada kredi olanaklarını seferber edebiliyor. Yani aslında bankaların kara listelerine girmediğiniz takdirde hala daha kolay bir şekilde ihtiyacınız olan krediyi bankanızdan temin edebiliyorsunuz. Bu nedenle de kara listeye girmemek için mümkün mertebe dikkatli olmalısınız. Çünkü kara listede olduğunuz takdirde borçlarınızı hemen ödeseniz dahi 5 yıl boyunca kara listeden çıkamıyorsunuz.

Düşük Kredi Notu ile Kredi Çekmek İçin

Eğer bankaların kara listesinde değilseniz ve sadece kredi notunuz düşükse, bankalardan kredi çekme olasılığınız hala var diyebiliriz. Bu konuda bankaların kriterleri birbirinden farklılık gösterebilse de yine de bazı bankalar bu tarz durumlardaki müşterileri için ipotekli kredi olanaklarını seferber edebiliyor. İpotekli krediler, bankaların başvuru yapan kişiden belli bir teminat isteyerek sundukları bir kredi türüdür. Bankalar kredi müşterisinden almış oldukları bu teminatlarla kendilerini garanti altına alarak kredi notu düşük olan kişilere kredi açabilir. Eğer sizin de kredi notunuz düşükse siz de kendinize ya da yakınınıza ait bir konut, iş yeri, taşıt, imarlı arsa ya da tarlayı teminat olarak göstererek bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ayrıca eğer kredi notunuz düşükse kefil göstererek de düşük kredi notunuza rağmen bankalardan kredi çekebilirsiniz. Fakat bankalar bu durumdaki müşterilerin gösterecekleri kefillerin birtakım kriterleri taşımaları gerekiyor. Bu kriterler;

  • Kefil olarak gösterilecek kişinin kredi notunun yüksek olması ( En az 1.499 ve üzerinde olması)
  • Kullanılacak kredi miktarını alabilecek bir gelire sahip olması
  • SGK kaydının olması
  • Kefil olarak gösterilecek kişi eğer evli ise eş izninin olması gerekiyor.