Kredi notunun yükselmesi için, bankaların sunduğu tüm kredi ürünlerini kullanmak ve kullanırken sözleşmedeki şartlara uymak gereklidir. Yani geri ödemelerin zamanında ve olması gereken asgari tutarda yapılması bir şeydir. Bunun yanında kredili ürün kullanıp hem de geri ödemeleri vadesinden önce ve asgari tutardan daha fazla yapmanız, kredi notunuza olumlu şekilde yansır. Üzerine birde banka hesaplarınız arasında dinamik bir hareketlilik olması, yüksek tutarlı nakit giriş çıkışları da, kredi notunuzu süratle arttıracak diğer konulardır.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Kredi Notu Neden Düşer, Yükseltmek Ne Kadar Sürer?

Kredi notunun düşmesi, kullandığınız kredili ürünlerin geri ödemelerinden herhangi birini zamanında yapmamanız ya da asgari tutardan daha az yapmanız halinde gerçekleşir. Bu ve benzeri durumların birden fazla tekrar etmesi halinde kredi notunuz daha fazla ve daha hızlı düşmeye başlar. Buna karşın notunuzu tekrar yükseltmeniz, bazen 5-6 aylık bir süreç sonucunda, bazen 3-4 ayı kapsayan süreçlerde gerçekleşir. Yani düştüğü kadar hızlı yükselmeyen kredi notunun yükselmesi için, geri ödemelerinize gösterdiğiniz hassasiyetin birkaç ay boyunca incelenmesi gereklidir.

Bu incelemenin yapılabilmesi için de en az birkaç aylık bir sürenin geçmesi gerekir. Dolayısıyla kredi notunuzu aniden yükseltebilecek herhangi bir şey yapamazsınız. Kredi notunuzu yükseltmek için mutlaka bankaların kredili ürünlerini kullanmanız ve geri ödemelerini de hassas bir şekilde yapmanız gereklidir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi politikaları çerçevesinde, belirli bir kredi notunun altındakilere kredi ürünü sunmama konusunda özgürdür. Bu kapsamda bankaların büyük bir bölümü 1.200 ve üzerindeki kredi notuna sahip kişilere çeşitli koşullarla kredi ürünleri sunuyor. Buna karşın 800 ile 1.200 arasında kredi notuna sahip yüksek riskli grupta bulunan kişiler için kredi sunan bazı bankalarda var.

Bu bankalar arasında ING, Aktifbank, Garanti BBVA, Akbank, QNB Finansbank ve Enpara, TEB, Odeabank gibi bankalar bulunuyor. Bu bankalar kredi notu düşük olan kişilere daha yüksek faiz uygulayarak, risklerini azaltıyor ve bu şekilde kredi ürünü sunuyor. Kredi notu 1.200 altında olan kişilerin, doğrudan bankalara başvurarak, müşteri temsilcileriyle konuşmaları halinde, kredi ürünlerini kullanabilmeleri yüksek bir olasılık oluyor.