Bankalar ellerindeki gayrimenkulleri satşa çıkarıyor, ev sahibi olmak isteyenler piyasa fiyatından daha az ödeyerek istedikleri evi alıyor!

Bankalar kredi verirken karşılığında teminat isteme hakkına sahiptir. Söz konusu kredi, banka tarafından verilen bir konut kredisi ise, krediye konu olan gayrimenkule, kredinin vades süresince banka tarafından ipotek tesis edilir. Şayet söz konusu yüklü miktardaki tüketici kredisi ya da bireysel finansmansa, bu durumda da kredi kullanack kişiye ait bir gayrimenkul, kredi karşılığında teminat olarak gösterilir.

Ödemeler sorunsuz yapıldığı müddetçe bir problem yaşanmaz. Ancak ödemelerin aksaması durumunda, aksayan taksit için banka tarafından 90 günlük yasal süre tanınır. 90 gün sonunda hala ödenmeyen borçlar hakkında yasal takip işlemi başlatılır ve buna rağmen ödeme yapılmadığı taktirde teminat olarak gösterilen gayrimenkul banka tarafından satılarak söz konusu kredinin ödemeleri alınır.

Bankaların Sattığı Evler Neden Ucuzdur?

EV-1

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bankalar mevzuatları gereği başka bir iş yapamadıkları için bu evleri en kısa sürede ellerinden çıkarmak durumunda kalırlar. Ayrıca bankaların yaptıkları işlemler karşılığından fatura yerine dekont veriyor olması, onların KDV mükellefi olmadığının göstergesidir. KDV ödemekle yükümlü olmadıkarı için alıcılara da bu KDV yükünü yansıtmayan bankalar, bu sebeple ellerindeki evleri piyasa fiyatının yaklaşık %40 daha altında satışa çıkartırlar.

Bankaların Sattığı Evler Nasıl Satın Alınır?

ş ev

Bankalar bünyelerindeki evleri satışa çıkartmadan önce ilk olarak ekspertiz değerini belirlerler. Bu değere muhammen bedel ismi verilir. Bankalar ellerindeki evleri ihale ya da teklif usulü ile satışa sunarlar. İhaleler genellikle icra müdürlüklerince düzenlenir. Bu ihalelere katılmak için evin muhammen bedelinin %20'sinin teminat olarak icra dairesi hesabına yatırılması ya da kasaya konulması gerekir. Sonrasında açık arttırma başlar ve en yüksek teklifi veren evi almaya hak kazanır.

Teklif usulünde ise bankalar ilanları kendi siteleri ya da tapu.com, intengo, bankadan.com gibi diğer sistemler üzerinden satışa sunarlar. Bu durumda ise ilgilenilen eve ait numara ile, gayrimenkulün satışını yapan bankaya giderek, muammen bedelin %3 ü kadar teminat yatırmak gerekir. Sonrasında ise sistem üzerinden eve teklif verilir. İlan, banka tarafından belirlenen süre boyunca tekliflere açık kalır. Teklifin kapanmasına son yarım saat kala yeni bir tekif gelirse, bu süre otomatik olarak yarım saat daha uzar.Yarım saat içerisinde teklif gelmediği taktirde ise en yüksek teklifi yapan evi almaya hak kazanır ve ilan tekliflere kapanır.

Her iki durumda da evi almaya hak kazanamayanların yatırdıkları teminat bedelleri, kesintisiz olarak kişilere iade edilir. Bu andan sonra banka ile alıcı arasında tapu devir işlemleri tamamlanır ve bankaya teklif olarak sunulan bedelin geri kalanı da bu aşamada ödenir.