Forbes dergisi, bu sayısında kapak olarak yayınladığı haberde, Avrupa'nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy’ u konu aldı. Dünyaca ünlü olan Forbes dergisinin kapağında yer almak Dr. Dilek Gürsoy açısından büyük önem taşıyor.

Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya'daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı

Tıp alanında ileri düzeyde çalışmalar sürdüren Dr. Dilek Gürsoy, ABD merkezli olarak yayınlanan dünyaca ünlü dergi Forbes’ da kapak haberi olmanın gururunu yaşıyor. Konuyla ilgili olarak Gürsoy “ 12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya'daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı.” Dedi.

Dergide, Almanya'da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim

Gürsoy “Dergide, Almanya'da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa'daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum” şeklinde konuşmasına devam etti.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Kalp yetmezliğinin dünya genelinde büyük bir sorun olduğuna değinen Gürsoy, organ bağış seviyesinin az olması, tam yapay kalp araştırmalarının da önem kazanmasına yol açtığını söyledi. Bu konuya daha fazla bütçe ayırılması ve önemle ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Almanya'ya göç eden işçi bir ailenin kızı

Almanya’ ya göçle gelen bir ailenin kızı olan Dr. Dilek Gürsoy, çok başarılı kalp ameliyatları sayesinde, Avrupa’ nın en çok aranan hekimleri arasında yer alıyor. Dr. Gürsoy’ un Almanya dışında da Hindistan ve Türkiye’ de de önemli kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor. Dr. Gürsoy ayrıca 2019 yılında da Almanya’ nın en saygın tıp ödüllerinden biri olan Victress Ödülü'ne ve Alman Tıp Ödülü (German Medical Award)’ ı almıştı. Türk doktor Dilek Gürsoy, şu anda Düsseldorf’daki Clinic Bel Etage'in başhekimliği görevini sürdürüyor. Aynı zamanda kalp konusunda yoğun çalışmalarına da devam ediyor. Avrupa’ nın alanında ki en ünlü hekimlerinden olan Dr. Gürsoy, bu çalışmaların sonuçlarıyla da daha birçok ödüle ve habere konu olmaya devam edecek gibi görünüyor.