Kurban bayramı için üreticilerin pazara getirdiği kurbanlıkların satışı, bayramın 3. Gününde fiyatların biraz düşmesiyle devam etti. Bu yıl üreticilerin pazara getirdiği büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıkların yaklaşık % 80’ i satıldı. Önceki yıllarda başlayan yeni uygulamayla, üreticilerin pazara getirdiği ve satamadığı kurbanlıklar Et ve Süt kurumu tarafından satın alınıyor. Kurumdan bu yılda yapılan yazılı açıklamayla, satılamayan tüm kurbanlıkların önümüzdeki 10 güm içerisinde satın alınacağını duyurdu. Kurbanlıklarını satmak isteyen üreticiler 13 ile 17 Temmuz tarihlerinde başvurularını e-devlet platformu üzerinden yapabilecekler. Tüm kurbanlıklar özelliklerine ve çeşitlerine göre belirlenmiş olan kilo üzerinden satın alınacak.

Büyükbaş Kurbanlıklar İçin Et ve Süt Kurumu Fiyatları Ne Kadar?

ESK tarafından yapılan açıklamada, 13 ile 17 Temmuz arasında e-devlet platformu üzerinden başvuran üreticilerin, satamadıkları tüm büyükbaş hayvanları kilo ile alınacak. Buna göre 1. Kalite dana için belirlenmiş olan kilo fiyatı 94 TL. 2. Kalite danalar için kilo fiyatı 80 TL.

Küçükbaş Hayvanlar İçin Et ve Süt Kurumu Fiyatları Ne Kadar?

Et ve Süt Kurumu satılamayan küçükbaş hayvanları, başvuru yapıldıktan sonra 10 gün içerisinde satın alacak. Kuzu alım fiyatı kilo başına 88 TL, toklu kilo fiyatı 82 TL ve koyun kilo alım fiyatı 70 TL olacak.

Satılmayan Kurbanlıklar İçin Başvuru Nereye Yapılacak?

Üreticiler satamadıkları büyükbaş ve küçükbaş tüm kurbanlıklar için Et ve Süt Kurumu kombinalarına veya sözleşmeli kesimhanelere 13 ile 17 Temmuz arasında başvurabilecekler. Ayrıca başvurular doğrudan e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor. Alınan kurbanlıkların kilo üzerinden hesaplamaları yapıldıktan sonra, 10 gün içerisinde üreticilerine hesaplarına ücretleri yatırılacak.

Ayrıca kurum, üreticilerin nakliye ve bakım masraflarını da gözetiyor. Buna göre Karkas alımlarında kilo fiyatının üzerine ilave olarak 1 TL kilo başına ödeme yapacak. Kurumun Karkas alım fiyatları şu şekilde; 1. Kalite dana için kilo başına 94 TL, 2. Kalite dana içim kilo başına 80 TL, kuzu alım fiyatı kilo başına 88 TL, toklu için kilo başına 82 TL, koyun için kilo başına 70 TL. Bu fiyatlara ilave olarak kilo başına 1 TL masraf ve bakım ücreti ödenecek.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!