Evlerimizin en vazgeçilmez tekstil aksesuarlarından birisi olan perdeler gerek dekoratif açıdan gerekse işlevsel açıdan oldukça büyük bir öneme sahipler. Ancak belirli bir kullanımdan ya da yanlış kullanım sonrasında perdelerimizde önemli derecede sararmalar meydana gelebiliyor. Peki ama perdelerimizin sararması demek kullanım ömrünü tamamladıkları anlamına mı gelir? Elbette hayır. Biraz sonra anlatacağımız yöntemleri uygulayarak sararan perdelerinizi kolaylıkla beyazlatabilir ve ilk günkü görünümünü yeniden kazanabilirsiniz. İşte sizler için sararan perdelerin nasıl beyazlatılabileceğine dair püf noktaları ve detaylar!

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

İri Taneli Tuz Kullanın

Perdeleriniz sararmış ve ilk günkü beyazlığını yitirmişse iri taneli tuzdan yardım alabilirsiniz. En eski beyazlatma yöntemlerinden birisi olan tuz yardımıyla beyazlatma oldukça da kolay bir yöntemdir. Ancak yapmış olduğunuz işlemin en iyi sonucu vermesi için tül perdenin yumuşatılması tavsiye edilir. Bunun için de tül perdenizi 30 dakika kadar soğuk suya basmalısınız. Ardından da perdelerinizi toz deterjan ve birkaç yemek kaşığı tuzun çözdürüldüğü sıcak suya alın. Bir süre boyunca tüllerinizi bu suda bekletin. Bu bekletme süresinin 10-12 saat kadar olmasına özen gösterin. Son olarak perdelerinizi akan suda durulayarak köpük ve tuz kalıntılarını güzelce temizleyebilirsiniz.

Limon Tuzu Veya Sirke

Perdelerinizi eski beyazlığına kavuşturmanın bir diğer yolu da limon tuzu ya da sirkeden yardım almak. Bunun için tül perdelerinizi sabun ile temizlendikten sonra güzelce durulayın. Ardından limon tuzu ya da sirkeli suya bastırıp en az birkaç saat kadar bekletin. Hatta dilerseniz perdelerinizi bir gece boyunca da bu karışımda bekletebilirsiniz. Son olarak perdeleri makinenizin hassas programda yıkayabilirsiniz. Eğer ilk yıkamadan sonra aradığınız beyazlığı bulamamışsanız yıkamayı 2-3 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat

Perdelerinizi beyazlatmanın bir diğer önemli yöntemlerinden birisi de karbonat kullanmak. Bunun için birer yemek kaşığı deterjan ve karbonatı üç litre suda karıştırarak ıslatmış olduğunuz tülleri karışımda en az bir saat kadar bekletin. Son olarak güzelce durulayın.

Nişasta

Yine perdeleri beyazlatmak için bir diğer malzeme de nişasta. Bunun için 300 gr. patates nişastasını suyun içinde çözdürün ve daha öncesinde elde yıkamış olduğunuz perdelerinizi kurulandıktan sonra hazırladığınız bu karışıma daldırın ve 15 dakika bekletin. Son olarak perdenizi duruladıktan sonra bekletmeden asabilirsiniz.