Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), yeni düzenlemesiyle SGK girişi 1999 ve öncesinde olanlara erken emeklilik imkanı veriyor. SGK, 1999 yılında yapılan sigorta ve emeklilik sistemi değişikliğiyle hak kaybı yaşayan vatandaşlara erken emekli olabilme imkanı sunuyor. Peki SGK girişi 1999 ve öncesinde olanlar nasıl erken emekli olabilecek? SGK 1999 ve öncesi SGK girişlilerin erken emeklilik şartları neler? İşte 1999 ve öncesi sigorta girişi olanların erken emeklilikleriyle ilgili tüm detaylar!

SGK’dan 1999 ve Öncesi Sigorta Girişlilere Erken Emeklilik Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), getirdiği yeni düzenlemesi sayesinde o kişilere erken emekli olabilme hakkı getirdi. SGK’nın yeni düzenlemesine göre ilk sigorta başlangıcı 1999 ve öncesinde olanlar, SGK’dan erken emeklilik alabiliyor. Böylelikle SGK, 08.09.1999 ve öncesinde sigorta girişi olan sigortalıların, yeni emeklilik sisteminde uygulanan emeklilik yaşı şartına takılmadan, hemen emekli olabilmesine olanak sağlıyor.

1999 ve Öncesi Sigortalıların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Getirilen yeni düzenleme ile 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların erken emekli olabilmeleri sağlandı. Ancak SGK tarafından 08.09.1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmiş olmaları talep edilmektedir. Buna göre 1999 ve öncesinde sigorta girişi olan kişilerin 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olma ve 3.600 prim gününe sahip olma şartları aranmaktadır. Ayrıca 15 yıllık sigortalılığın ve 3.600 prim günü sayısı şartlarının mutlaka 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında tamamlamış olması gerekiyor. Bu tarihler arasında SGK tarafından 1999 erken emeklilik için aranan şartları tamamlayanlar, başvuruda bulunarak hemen emekli olabiliyor.

Emeklilik Yaşı Şartı Yok

1999 ve öncesinde sigorta girişliler için SGK tarafından getirilen hak sayesinde bu tarihten sonra sigorta girişi olanlara getirilen emeklilik yaşı şartı uygulanmıyor. Böylelikle 2022 yılında söz konusu tarihten önce sigorta girişi olan ve diğer şartları tamamlamış olan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak, emeklilik yaşı şartına tabii olmadan emekli olabilmektedir. Böylelikle günümüzde milyonlarca sigortalının yaşadığı ve “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” grubu içerisinde yer almadan, emekli olabiliyor. Konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen ve erken emeklilik başvurusu yapmak isteyenlerin vakit kaybetmeden SGK il veya ilçe müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunması gerekiyor.