Herkesin merakla beklediği işsizlik oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in yapmış olduğu çalışma ve sunmuş olduğu verilere göre, eylül ayı mevsimden arındırışmış işsizlik oranı yüzde 10,1 oranında gerçekleşti. Kurumdan alınan verilere göre geçtiğimiz ay işsizlik verileri ise tek haneye inerek yüzde 9,8 seviyesine geldi.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Veriler Açıklandı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 47,6 seviyesinde belirlendi. Kurum tarafından yapılan Hane halkı İşgücü Araştırma sonuçları uyarınca, 15 ve yukarısı yaştaki kişilerde işsizlik sayısı 2022 yılı Eylül ayında 3 milyon 482 bin oldu. Bir önceki ayla kıyaslandığında 120 bin kişilik bir artış gözleniyor. Bu rakamlarla elde edilen işsizlik oranı ise 0,3 puanlık bir artış göstererek yüzde 10,1 seviyesine ulaşmış oldu. Cinsiyete göre işsizlik oranları dağılımına bakıldığında ise, erkeklerde belirlenen işsizlik oranı yüzde 8,8 iken kadınlarda bu oran yüzde 12,8 olarak tahmin edildi. Aynı şekilde istihdam edilenlerin sayısında ise bir önceki aya kıyasla 54 bin kişilik bir azalma meydana gelerek istihdam rakamı 867 bin kişi olarak açıklandı. Oran olaraksa istihdam oranı 0,1 puanlık bir gerileme göstererek toplamda yüzde 47,6 oldu. Cinsiyet dağılımına bakıldığında erkeklerin istihdamdaki oranı yüzde 65,0 iken kadın istihdam oranı yüzde 30,6 olarak gerçekleşti.

İşgücüne Katılımda Kadınlar Geride Kaldı

TÜİK verilerinde elde edilen bir diğer gösterge ise mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre bu oran yüzde 52,9  iken, genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 19,6 olarak gerçekleşti. Ekonomideki işgücü oranında 67 bin kişilik bir artış gözlenirken bu rakam 34 milyon 349 bin kişiye ulaştı. Ancak işgücüne katılım oranı erkeklerde yüzde 71,3 ve kadınlarda yüzde 35,0 olurken bu oran toplamda yüzde 52,9 olarak belirlendi. Ekonomide mevsim ve takvim etkilerinden arındırılan haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44 saat olarak karşımıza çıkıyor. Bu süre bir önceki aya göre değişim göstermedi. Bununla birlikte mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı da yüzde 20,3 olurken, bu oran bir önceki aya göre 0,4 puanlık bir atış göstermiş oldu. Son olarak zamana bağlı eksik istihdamın bütünleşik oranı da yüzde 14,0 olurken, potansiyel işsizlerin bütünleşik oranı da yüzde 16,7 oranında tahmin edildi.