Habertürk yazarlarından sevilen isim Murat Bardakçı, yazdığı son yazısında Atatürk hakkında oldukça ilginç ve çok konuşulacak bir iddiada bulundu. Hatta Murat Bardakçı iddiası için Atatürk'ün yazlı emrinin bulunduğu bir belge de paylaştı. Bardakçı'nın iddiasına göre Atatürk, Padişah Vahdettin için "Kaçmaya teşebbüs ederse linç edilsin" emrini verdi. İşte haberin detayları!

Padişahın Kaçışının 100. Yıldönümünde Paylaştı

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Osmanlı Devleti'nin son padişahı olan Vahdettin'in kaçma girişimi ihtimaline ilişkin Atatürk'ün linç emri verdiğini yazdı. Konuya ilişkin belgeler de yayınlayan Murat Bardakçı, bu belgeleri son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in bir İngiliz savaş gemisi ile kaçmasının 100. yıldönümünde paylaştı. Sultan Vahdettin'in kaçış hazırlığı yaptığına dair bir istihbarat alan Mustafa Kemal padişah hakkında, 'Kaçmaya teşebbüs ederse linç edilsin' talimatını veriyor.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Linç Talimatına İlişkin Belge Cumhurbaşkanlığı Arşivlerinde

Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde 01013068-13 numarada bulunan belge, Vahdettin'in memleketten ayrılması konusunda oldukça önemli bir belge. Belgede linç emrine ilişkin geçen ifadeler şu şekilde:

“İstanbul’da sarayda memâlik-i ecnebîyeye (yabancı ülkeye) firar için hazırlıklarda bulunulduğu istihbar edilmiştir (haber alınmıştır). Tahakkuku halinde ahali vasıtasıyla muhalefet edilmesi, mecburiyet görüldüğü takdirde aynı vasıta ile linç tatbiki, daha şedîd (şiddetli) icraatta bulunulması, bu suretle firara hiçbir veçhile meydan verilmemesi lâzımdır”.

Mustafa Kemal Paşa, bu telgraf metnini yazarken özellikle kendi eliyle ve kırmızı kalemle değişiklik yaparak metnin sonunda da yine aynı kalemle imzasını atıyor. Metindeki bu bölüm ise şu şekilde:

“Dersaadet’te (İstanbul’da) Refet Paşa Hazretleri’ne, Vahideddin’in memâlik-i ecnebîyeye (yabancı memlekete) firar için hazırlıklarda bulunduğu istihbar edilmiştir (haber alınmıştır). Tahakkuku (gerçekleşmesi) halinde ahali vasıtasıyla linç tatbîki lâzımdır. Bunun temini mercûdur (rica olunur). Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi, Başkumandan Mustafa Kemal”.

Kimilerinin ihanetle suçladığı kimilerininse hayatını kurtarmak içim gitmek zorunda kaldığı şeklinde yorumladığı olay, 17 Kasım 1922 yılında meydana geldi. 17 Kasım günü sabah erken saatlerde Yıldız Sarayı'na yanaşan bir cankurtaran ile İngiliz savaş gemisi Malaya'ya geçen Padişah Vahdettin, bu gemi ile ülkeyi terk etti. İlk durağı Malta olan terk yolculuğunda ise Vahdettin'in yanında oğlu Şehzade Ertuğrul Efendi ile birlikte maiyetinde bulunan sekiz kişi daha vardı.