Yılbaşından bu yana yaşadığımız ekonomik dalgalanma, tüm dikkatlerimizi hayat pahalılığına yönlendirdi. Salgının etkilerinin henüz hafiflediği bir dönemde, bu kez de Ukrayna, Rusya krizinin ortaya çıkması, özellikle petrol fiyatlarının sürekli artmasına yol açmıştı. Dolaylı olarak ülkemizde de üst üste gelen akaryakıt zamlarıyla durumun nereye kadar ilerleyeceği konusunda endişelenmemize sebep oluyordu. Her gün yeni zam beklentisiyle haberleri izlediğimiz bu dönemde, yapılan yeni fiyat ayarlamasıyla şaşırtıcı bir indirim haberi geldi. Şubat ayı içerisinde birkaç defa yeniden düzenlenen akaryakıt fiyatları nedeniyle, artık herkes hergün yeni düzenleme olup olmadığını merak ediyor.

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum

2 Mart 2022 itibariyle akaryakıt fiyatlarındaki son durumu inceldik;

  • Fuel Oil TL/Kg: 12,18 TL
  • Motorin (Excellium) TL/lt: 16,08 TL
  • Motorin TL/lt: 16,05 TL
  • Kurşunsuz 95 (Excellium95) TL/lt: 16,54 TL
  • Gazyağı TL/lt: 15,44 TL
  • Kalorifer Yakıtı TL/Kg: 13,51 TL

İllere ve uzaklıklarına göre değişen fiyatlarda İstanbul’u baz alarak oluşturduğu fiyat listesi yukarıda belirttiğimiz gibi. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, hızlı yükselişini sürdürüyor. Ülkemizin yaşadığı ekonomik krizle birleştiğinde, uluslararası piyasalardaki yükseliş akaryakıt fiyatlarına olumsuz şekilde etki ediyor.

Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zam Gelecek mi?

Akaryakıt fiyatlarında oluşan fiyat artışları, maliyetlerin artışı ve uluslararası piyasalarda yaşanan krizle doğrudan alakalı olarak gelişiyor. Yaşanan krizle birlikte doğalgaz ve petrol fiyatlarında dünya genelinde yaşanan sıkıntılar, fiyatların artışına neden oluyor. Yaşanan olağanüstü süreç nedeniyle, beklentiler yakın gelecekte fiyatların biraz daha yükseleceği yönünde. Buna karşın yapılan müzakereler ve Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin nasıl sonuçlanacağı petrol fiyatlarını en fazla etkileyecek konu durumunda.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Yakın bir gelecekte ülkemizde akaryakıt fiyatlarında yeni bir düzenleme beklenmiyor. Fiyat artışını engellemek için yapılan çeşitli çalışmalar, uluslararası piyasalarda yaşanan fiyat artışlarının akaryakıt fiyatlarına yansımasını engellemeye yönelik gerçekleştiriliyor. Bu sayede belirli ölçüdeki dalgalanmalar akaryakıt fiyatlarına yansıtılmıyor. Bu arada düşük oranlıda olsa indirim haberleri gelmeye devam edebilir. Petrol fiyatlarında uluslararası piyasalarda yaşanan fiyat artışlarının bir4 nebze dizginlenmiş olması, kısa vadede fiyat düşüşü beklentisi de oluşturmuş durumda.