Evlerimizde sık sık yaptığımız tarifler arasında pişiler de yer alıyor. Kahvaltı sofralarımızda sıklıkla tükettiğimiz pişiler, ekmek yerine oldukça lezzetli bir alternatif halini alıyor. İster içini boş yapın, isterseniz de içine malzemeler ekleyin pişinin her türlüsü oldukça lezzetli oluyor! Ancak tek bir hali hariç... Tavalarda kızartarak yaptığımız pişiler eğer yağ çekerse lezzeti bozuluyor ve asla tüketilmiyor. Ayrıca sadece lezzeti kaybolmakla kalmıyor kalorisi de oldukça artıyor ve sağlığımızı negatif olarak etkiliyor. Bu yüzden bugün sizler için asla yağ çekmeyen, balon gibi şişen, içi yumuşacık dışı ise çıtır çıtır lezzet bombası pişi tarifi vereceğiz! Şimdiye kadar öğrendiğiniz tüm pişi tariflerini unutun, hatta anneannenizin ya da babaannenizin verdiği tarifler bile bunun yanında sönük kalacak!

Balon Gibi Şişen, Asla Yağ Çekmeyen Dışı Çıtır İçi Yumuşak Pişi Tarifi

Eğer sizler de pişilerinizin yağ çekmesini istemiyorsanız, bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Hazırsanız malzeme listesini vererek tarife başlıyoruz.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Malzemeler

  • Yarım su bardağı süt
  • Yarım su bardağı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un (her un markasında farklılıklar olduğu için burada kıvama göre unu ayarlamanız gerekiyor)

Püf Noktalar

Eğer sizler de tarifinizin başarılı olmasını istiyorsanız, kullanacağınız hiçbir malzemenin soğuk olmadığından emin olmanız gerekiyor. Yumurta, yoğurt ve sütü kullanmadan önce mutlaka dolaptan çıkararak oda ısısına gelmesini sağlayın. Ayrıca kızartma esnasında bol yağ kullanmaya ve yağın da oldukça ısındığından emin olmanız gerekiyor.

Adım Adım Balon Gibi Şişen, Asla Yağ Çekmeyen Dışı Çıtır İçi Yumuşak Pişi Tarifi

  • Derin bir karıştırma kabının içinde süt, yoğurt, yumurta, tuz ve kabartma tozunu karıştırdıktan sonra yavaş yavaş unu eklemeye başlıyoruz. Burada her un markasında farklılıklar oluştuğu için hamurun kıvamına göre unu sizin ayarlamanız gerekiyor. Hamurun ele yapışmayacak bir kıvamda olması gerekiyor.
  • Sonrasında hamuru tezgaha alarak, merdane yardımıyla orta kalınlıkla açın, açtığınız hamuru kalıpla ya da bardakla kesebilir ya da bıçakla istediğiniz şekli verebilirsiniz.
  • Son olarak ise elde ettiğimiz hamurlarımızı derin ve çokça kızmış bir yağda pişirelim. Pişilerinizin bu yöntem ile yağ çekmediğini ve balon gibi şiştiğini göreceksiniz. Afiyet olsun!