Bilim insanlarının uzayda yaptığı araştırmalar, çeşitli yöntemlerin de kullanılmasıyla sürüyor. Bu sayede sürekli yeni keşiflerin yapılması mümkün oluyor ve sonraki adımların daha hızlı atılabilmesinde bu keşifler önemli bir rol oynuyor. Ancak bu defa yapılan keşif, heyecanlandıracak cinsten oldu. Tam 8,8 milyar ışık yolu öteden gelen radyo sinyali, tespit edildi. İçeriğimizin devamında keşfin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

8,8 Milyar Yılı Uzaklıktan Radyo Sinyali

Bilim insanlarının yıldızlar ve gezegenlerin meydana gelmesinde önemli rolü bulunan hidrojenin izini takip ederek yaptığı araştırmalar devam ediyor. Bu sayede daha önce 4,4 milyar ışık yılı uzaklıktan elemente ait olan sinyal tespiti yapılmıştı. Ancak bu defa mesafeyi ikiye katlamayı başaran bilim insanları, tam 8,8 milyar ışık yılı öteden 21 santimetrelik ışık dalgasından sinyal tespiti yapıldı.

Independent Türkçe’ den Çağla Üren’ in hazırladığı haberde, Hindistan’ daki Dev Metre Dalgası Radyo Teleskobu’ nu kullanarak (GMRT) gözlem yapan araştırmacılar, yüksüz ve atomik hidrojenin sinyalini şimdiye kadarki en uzak noktada yakalamış oldu. Sinyalin geriye bakış (lookback) süresi 8,8 milyar yıl olarak tespit edildi. Bu tespit, ışığın yayılmasından teleskobun algılayabileceği kadar ilerlemesine kadar 8,8 milyar yıl geçtiği anlamına geliyor. Bu tür ve benzeri sinyallerin yakalanması, aynı zamanda evrenin oluşmaya başladığı ilk zamanlarına dair çeşitli veriler elde edilmesini sağlıyor. Çünkü bu ışık yılı yayılmaya başladığı zaman, evrende henüz 5 milyar yaşındaydı.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Eskiden Bu Sinyaller Ancak Yakın Galaksilerden Yakalanabiliyordu

Kanada McGill Üniversitesi’ nden kozmolog Arnab Chakraborty, “ Şimdiye kadar, bu özel sinyali yalnızca yakınlardaki bir galaksiden yakalamak mümkündü ” şeklinde fikir bildirdi. “ Biz de bu yüzden bilgimizi Dünya'ya daha yakın olan galaksilerle sınırlamıştık. ” dedi.

Bilim insanlarına göre atomik hidrojenin yaydığı radyo sinyali 21 santimetre uzunluğundaki bir ışık dalgası. Bu türdeki dalgalar çok enerjik olmadığından ışık da fazla yoğun olmuyor. Bu durum uzaktan algılanmalarını zorlaştırıyor. Dolayısıyla bir önceki rekor, yalnızca 4,4 milyar yıldı. 21 santimetrelik emisyon çizgisi, GMRT tarafından yakalanmadan önce kat ettiği geniş mesafe nedeniyle 48 santimetreye yayılarak gerilmişti. Buna ışığın kırmızıya kayması adı veriliyor.

Ekip, bu sinyalin SDSSJ0826+5630 adlı uzak bir galaksiden geldiğini tespit etti. Galakside halen yeni yıldızların oluştuğu da saptandı. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı bilimsel dergide yayımlanan bulgular, kendi galaksimiz Samanyolu’ nun ilk zamanlar nasıl bir yer olduğuna dair önemli bilgiler e ulaşmamızı sağlayacak.