En son Ankara ve Konya’da ölü olarak bulunan yırtıcı kuşların ardından bilim insanları uyardı: Onların ölümü insanlığın ölümü olur!

Geçtiğimiz günlerde Konya’da ölü olarak bulunan küçük orman kartalının ardından şimdi de Ankara’da bir şah kartalı ölü bulundu. Küçük orman kartalının elektrik tellerine temas etmesi üzerine öldüğü bilinirken şah kartalının ise vurularak öldürüldüğü tespit edildi. Uzmanlarsa, yırtıcı kuşların ölümlerinin en sık yaşandığı ülke olduğumuzu belirtirken bu yırtıcı kuşların ölümünün ekolojik dengeyi oldukça kötü yönde etkileyeceği konusunda uyarılarda bulundular.

Tüm Besin Zincirini Etkiliyorlar

kartal 3

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Ormancılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi ve Yaban Hayvan Biyoloğu Ergün Bacak, yırtıcı kuşların ölümlerine dair oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Yırtıcı kuşların ekolojik dengedeki yerlerini açıklayarak konuşmasına başlayan Ergün Bacak, "Yırtıcı kuşlar besin zincirinin en üstünde yer alan türler ve bir ekolojik sistemin sağlıklı olup olmadığının göstergesi olan türlerdir." Dedi. Ve ayrıca açıklamalarına “Yırtıcı kuşlar besin piramidinin en üstünde bulunduğu için onları etkileyen ve sayılarını azaltan faktörler, besin zincirindeki tüm canlıları da etkileyecektir. Özellikle akbaba gibi leş ile beslenen yırtıcı türlerindeki son yıllardaki azalmalar hayvan leşlerinin doğada hızlı bir şekilde yok edilmemesine neden olmuştur. Hızlı bir şekilde yok edilmeyen leşler de hastalıkların yayılmasına ya doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir." Şeklinde devam etti.

Ölümleri Tüm İnsanlığı Etkiler!

kartal 1

Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor

Ergün Bacak, ekosistem içerisindeki canlıların birbiri ile bağlantısını açıkladığı konuşmasında "Dünya tüm canlıların birbirleriyle ilişki halinde bulundukları ve birbirlerine muhtaç oldukları bir ekosistem. Faydasını gözümüzle doğrudan göremesek de bizi varlığımızın, sağlıklı bir hayat sürmemizin ve gelecek nesillerin iyi bir yaşam sürmesi için doğadaki sistemin en iyi şekilde işliyor olması zorunludur. Bu nedenle de ekosistemin en önemli unsuru olan yırtıcı canlıları korumalı, onların sağlıklı bir ekosistemde yaşamaları için birey ve toplum olarak hareket etmeliyiz. Yoksa onların zarar gördüğü tüm etkileşimlerde, geri dönüşü yine bize olacaktır." Dedi.