Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından önemli açıklamalar yaptı. Eğitim ve aşılamanın son durumuyla ilgili bilgiler de verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu akşam yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalar yaptı. Eylül ayına yaklaşırken yüz yüze eğitimin durumunun halen belirsiz olması toplantıda da ele alındı. Fahrettin Koca'nın eğitimle ilgili önemli açıklamaları ve verdiği taahhütler, okulların yine kapalı olacağından endişe eden pek çok velinin yüreğine su serpti.

"Zamanında Açılacak"

Uzaktan eğitim

Yetersiz teknik altyapı nedeniyle eğitimde aksaklık yaşayan öğrenciler, tam da gelişim çağında neredeyse iki yıldır evlere kapanmış olmanın da gerginliğini yaşıyor. Hem sosyal anlamda hem de eğitim anlamında büyük bir faciaya dönüşebilecek bu sürecin uzama ihtimali, velilerin ve öğrencilerin özellikle sosyal medya üzerinden tepki göstermesine neden oldu.

Öncelikli konulardan biri olan eğitim meselesi bugünkü Bilim Kurulu toplantısında da ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılanma çağrısını da tekrarlayarak, "En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir. Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir. Artık aşı var." dedi. 

Aşı Olmayan Eğitimci Kalmayacak

Fahrettin Koca

Toplantının ana gündem maddeleri salgının seyri, iş yerleri ve eğitim kurumlarının hazırlık durumu ile yerli aşı ve şu anda gerçekleşen aşı programıydı. Fahrettin Koca, "Aşı öncesinde tedbir ve kısıtlama, karantina ve sosyal mesafe elimizdeki tek korunma gücüydü. Bu dönemde hiçbir zaman tercih etmeyeceğimiz tedbirleri almak zorunda kaldık. İş yerlerimiz kapalı tutulmak, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz okullarından uzak durmak zorunda kaldı. Bilim Kurulumuzun başından beri önerisi okullarımızı en son kapatıp en erken açmak oldu. Bunun mümkün olabildiği her fırsatı değerlendirmeye çalıştık. Buna rağmen çocuklarımız bir buçuk yıllarını yüz yüze eğitimden, uygulamalı eğitimlerden uzak geçirdi. Uzaktan eğitim gerçekten eğitimin bir miktar uzağımızda kalması sonucunu doğurdu. Ancak, bu günler geride kaldı. Artık aşı var." dedi. 

Bilim Kurulu'nun eğitimle ilgili kuralları belirlediğini söyleyen Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu'yla istişare edilerek tedbirlerin yakın zamanda kamuoyuyla da paylaşılacağını söyledi. Bu süre zarfındaki en önemli işin aşı olmamış öğretmen ve öğretim üyesi kalmaması olduğunu da vurguladı.

Aşıyla İlgili "Ödevler" Yolda

Biontech

Aşının artık tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödev olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, "Aşı olmayan kişiler düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir. Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilgili kurumlarımızla yapacağımız ortak çalışmalar neticesinde ilan edeceğiz." dedi.

Yerli inaktif aşı Turkovac'tan da bahseden Fahrettin Koca, "Turkovac aşımızın 3. doz olarak uygulanmasından güzel neticeler almaya başladık. Sizleri Turkovac aşısının Faz 3 çalışmasına ve 3. Doz olarak uygulanması klinik çalışmasına gönüllü olmaya davet ediyorum. Kendi aşımız kendi silahımızdır, bunu unutmamalıyız." dedi.

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...