Kadın cinayetleri konusunda önceki zaman dilimlerine göre sürekli bir düşüş yaşandığına dair açıklamalar yapılıyor olsa da, cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bir kadın cinayeti daha Kilis’te hem de sokak ortasında yaşandı. Kilis’ te yaşayan Suriye uyruklu Dibo Halil Muhammed, 24 yaşında olan eşi Nihet Şemiye’ yi sokağın ortasında tabanca ile vurarak öldürdü.
Suriye uyruklu göçmenlerin sayısal çoğunluğu ve kültürel farklılıklar, kadın cinayetleri konusunda ülkemizin kötü karnesini giderek daha da kötüye doğru yol almasına yol açıyor. Kaybedilen hayatlar ve bu konuda yapılamayan yardımlar, kadın cinayetlerinin arkasının kesilmemesine neden oluyor.

Nihet Şemiye’nin Boşanmak İstediği Belirlendi

Nihet Şemiye yaşanan geçimsizlik nedeniyle eşinden boşanmak istiyordu. Bu sebeple başladığı tahmin edilen tartışma bugün öğle saatlerinde başladı. Kilis Şehit Sakıp Mahallesi’ nde başlayan tartışma sırasında Suriye uyruklu Dibo Halil Muhammet, boşanmak isteyen eşi Nihet Şemiye’ yi tabancayla vurdu.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Eşini Öldürmek İsteyen Cani Gözaltına Alındı

Dibo Halil Muhammet, apartman girişinde duran karısını, yanında bulunan tabancayı kullanarak vurdu. Birkaç el ateş açan Muhammet’ in silahından çıkan kurşunların hedefi olan Nihet Semiye ağır yaralandı. Ağır yaralı halde olan Nihet Semiye, yapılan ihbara yanıt veren sağlık görevlilerince hastaneye kaldırıldı. Olayın ardından intikal eden polis ekipleri, Dibo Halil Muhammet’ i gözaltına aldı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma ekiplerce sürdürülüyor.

Suriye uyruklular arasında yaşanan bu tür yaralama ve öldürme olaylarının sayısı sürekli olarak artmaya devam ediyor. Bu durumun oluşturduğu toplumsal tepki de giderek büyüyor. Kadınlara karşı şiddet konusunda birkaç yıldır artmaya devam eden hassasiyet, yasaların ağırlaştırılması ve güncellemesinin zorunluluğunu her seferinde hatırlatmaya devam ediyor.
Bununla birlikte yasalarla birlikte, kadına karşı şiddet konusunda toplumsal ve kültürel olarak gerekli faaliyetlerin arttırılması konusunda da kamuoyunda büyük bir talep var. Kadın cinayetlerinin durdurulmasına yönelik devlet tarafından yeni adımların atılması gerekli görülüyor. Birkaç yıldır alınan kararlar ve yasalarda yapılan düzenlemelerle birlikte, polisin özverili çalışması kadın cinayetlerinin azalmasını sağlamıştı. Buna karşın halen devam eden olayların tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor.