Teknolojinin gelişimi, 21.yüzyılda yaşam konfor standartlarını da şekillendiriyor. Öyle ki artık beyaz eşya ürünleri yaşamın birer parçası haline geldi. Buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin yanı sıra da fırınlarda her evin en temel ihtiyaçları arasında yer alıyor. Genel kullanım standartları bulunan fırınlar, sıklıkla kullanılıyor. Kullanım alışkanlığı bulunan fırınların özellikleri ile ilgili ise çoğu kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığı belirtiliyor. Özellikle de bazen sadece hatalı bir tuşa basmak bile insan sağlığını tehdit edebiliyor.

Doğru Fırın Kullanımının Önemi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik ürünler, yaşamın temel bir parçası haline geldi. Kullanımlarının sıradanlaşması pek çok noktada kullanım hatalarına düşülmesine neden oluyor. Bu tip hatalar genel olarak bir sorun oluşturmuyor gibi görünse de çoğu noktada insan sağlığını tehdit edebiliyor. Bu konuda özellikle birbirinden lezzetli tariflerin çıkartıldığı fırınlar ilk sırada yer alıyor. Fırın kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususların, çok daha sağlıklı bir kullanım standardı sağladığı belirtiliyor.

Uzmanlar özellikle ev hanımlarını fırın kullanımı ve fırın temizliği konusunda uyarıyor. Bu alanda sosyal medyanın popüler isimleri arasında yer alan “Sidney Raz” tarafından fırının kendi temizleme fonksiyonu ile ilgili bilgilendirici bir paylaşım yapıldı.
Raz yaptığı paylaşımda fırının kendi temizleme işlevini denedi. Yaptığı denemesinde 3 saatlik işlem süresi boyunca düzenli olarak fırınını kontrol etti. Yaptığı kontroller esnasında fırının kendini temizleme fonksiyonunu çalıştırırken dumanlar çıkarttığını gördü. Karşı karşıya kaldığı tabloya ilişkin olarak diğer kullanıcıları bilgilendirdi. Özellikle de bu tip bir durumun fırın içerisinde çok ciddi bir karbonmonoksit çıkışına neden olabileceği konusunda uyardı.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Fırın Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Her elektronik üründe olduğu gibi fırında da kullanım sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi hem daha verimli ve tasarruflu hem de daha güvenli bir kullanım sağlar. Bu noktada fırın kullananların mutlaka temizlik işlemi sırasında sıvı kullanımından kaçınması öneriliyor. Bunun yerine nemli bir bez vasıtasıyla fırın içi temizleme işleminin yapılması öneriliyor. Bu hususun dışında;

  • Fırın yerleşiminin hava giriş ve çıkışlarına engel teşkil edecek biçimde gerçekleştirilmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Fırın temizliğinin periyodik olarak yapılması gerekmektedir.