Bireysel tasarruf ve yatırım araçlarından birisi olan banka mevduatları herkesin araştırdığı konular arasında yer alıyor. İşte mevduatlarınıza en iyi faizi veren bankalar!

Bireysel tasarruf kalemlerinden en önemlisi olan banka mevduatları, birçok kişinin tasarruf araçlarından birisini oluşturuyor. Bireyler gerek gelirlerinden bir kısmını tasarruf etmek için gerekse de enflasyona karşı birikimlerinin değer kaybetmemesi için paralarını özellikle vadeli mevduat hesaplarına yatırarak faiz geliri ile değer kaybını engellemeye çalışıyorlar. Peki ama hangi banka en iyi faizi veriyor? Paranızın değer kazanması için hangi mevduat faizini tercih etmek daha avantajlı olur? İşte bankaların 32 günlük mevduat faiz oranlarına ilişkin bir inceleme!

Mevduat Ne Anlama Gelir?

faiz

En basit anlatımı ile mevduat, tüketicilerin bankada bulunan paralarını ifade eder. Hatta herhangi bir standart banka hesabında bulunan bakiye de mevduat olarak tanımlanır. Bankalarda yer alan mevduatınızı, dilerseniz faizli dilerseniz de faizsiz bir şekilde geri almak kaydıyla yatırabilirsiniz. Eğer bankanızda vadeli bir mevduat hesabınız bulunuyorsa, vade tarihinizin sonunda bankanın belirlemiş olduğu mevduat faizi oranı ile hesaplanan faiz geliriniz anaparanıza eklenir. Böylelikle de mevcut anaparanız değer kazanmış olur.

Bankaların sunmuş oldukları mevduat hesabı hizmetleri ise şöyledir:

  • Vadesiz hesap
  • Vadeli hesap
  • Kredili mevduat hesabı
  • Döviz hesabı
  • Altın hesabı
  • Dönem ödemeli hesap
  • Çeyiz hesabı
  • Birikim hesabı

Mevduat Faizi Hesaplama

en-yuksek-vadeli-mevduat-faizi-veren-bankalar-2019

Mevduat faizi hesaplamanın elbette belli bir formülü bulunuyor. Bu formül her bankanın kullanmış olduğu ortak bir formüldür. Ancak, bankaların uygulamış oldukları faiz oranları birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle yapılan hesaplama sonucunda elde edilen sonuç da farklı olur. Hesaplama yapılırken baz alınacak unsurlar ise; anapara, faiz oranı ve vade süresidir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Son Dönemde 32 Günlük Mevduata En İyi Faizi Veren Bankalar

mevduat faizi

Son dönemde 32 günlük vadeli mevduatlarınıza en iyi faizi veren bankaların başında %1,60 ile Burgan Bank geliyor. Örneğin Burgan Bank’a 32 gün vade ile yatıracağınız 50 bin TL için vade sonuna eriştiğinizde elinize geçecek olan net kazanç 816,22 TL olacak. Yani 32 gün sonrasında anaparanız 50.816,22 TL’ye ulaşacak. Burgan Bank’ı %1,50 ile takip eden bankalar ise; Anadolu Bank, Alternatif Bank, Fibaba Bank, ING Bank şeklinde. Aynı şekilde bu bankalara yatırmış olacağınız 50 bin TL karşılığında ise elinize 32 günün sonrasında 812,05 TL faiz geliri geçecek.