2021 Yılının son aylarında 68.000 gibi tüm zamanların rekor değerlemesine ulaşan Bitcoin, Yılbaşından bu yana sürekli olarak düşerek % 70’ den fazla değer kaybetmiş durumda. 2021 Yılının son aylarında ki duruma göre, bu yılın ilk altı ya da sekiz ayında Bitcoin için yapılan olağan tahminler, seviyenin 100.000 ile 125.000 doları test edeceği şeklindeydi. Günümüzde Bitcoin 17.600 doları test ederek, piyasalar için çok büyük yeni bir şok oluşturdu. Bugün için Bitcoin yeniden toparlamaya başlamış durumda ve 19.487 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Yaşanan olağanüstü hızlı düşüş ve şu andaki Bitcoin değeri, tüm kripto para dünyası için benzersiz bir deprem durumunda. Yaşanan bu değer kaybı, Bitcoin tarafından baskılanan tüm kripto para dünyasını etkilemiş durumda. Yaşanan kargaşa ortamında, Tether gibi merkezi bir kripto paranın da DDOS saldırısı yaşaması gibi diğer olumsuzluklar da etkilenince, başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para dünyası belirsiz bir sürece girmiş durumda.

Bitcoin Dip Seviyeye Ulaştı mı?

Uluslararası olarak salgın sonrasında yaşanan ekonomik dalgalanma, giderek büyüyen uluslararası bir kriz haline dönüşüyor. Piyasalarda yaşanan ağır enflasyon ve buna paralel faiz baskısı, dolar başta olmak üzere, altın, petrol gibi tüm piyasalarda baskılamanın oluşmasına neden oluyor. Aynı durum Bitcoin üzerinde diğer piyasalardan daha ağır bir baskıya sebep oluyor.

Bitcoin Üzerinde de Faiz Baskısı Var

Özellikle enflasyonun dizginlenmesi için başvurulan faiz artışları, ABD başta olmak üzere, İngiltere ve İsrail gibi tüm güçlü ekonomilerin uygulamak zorunda kaldığı bir yöntem oluyor. Bu artışlarsa, yatırımların büyük ölçüde daha güvenilir olan dövizlere kaymasına neden oluyor. Yaşanan düşüş sonrasında Bitcoinle birlikte kripto para dünyasının yeniden toparlanmasının önündeki en güçlü engellerden birini bu sebeplerle faiz baskısı oluşturuyor. Dolayısıyla ABD başta olmak üzere enflasyonun dünya genelinde ki güçlü ekonomilerde kontrol altına alınmasından önce, Bitcoinin toparlaması ve ani düşüşler yaşamaması oldukça zor görünüyor.

Bitcoin Düşecek mi, Yükselecek mi?

Önümüzdeki süreçte, Bitcoinin yükselmesine yönelik bir beklenti bulunmuyor. Daha çok aralıklarla biraz daha düşerek 17.000 doların altını da test etmesi beklentisi var. Bununla birlikte, manipülasyona çok açık olan kripto para dünyasında, başka türlü bir sürprizin oluşması da diğer beklentiler arasında yer alıyor.