Uzunca bir süre normal piyasalardan aykırı duruşu ve kırdığı değerlenme rekorlarıyla adından sıkça söz eden kripto para piyasası, dünya genelinde yaşanan ekonomik çalkantılar, Çin tarafından gelen üretim yasakları, enerji fiyatlarındaki olağanüstü artışlar gibi nedenlerle, büyük bir çalkantı içerisine sürüklendi. En büyük düşüş etkisi Bitcoin üzerinde gerçekleşince, tüm kripto para piyasasını baskısı altında tutan Bitcoinin olağanüstü düşüşünden, tüm alt coinler ve Ethereum da payını aldı.

Neredeyse 16.000 dolar seviyesine kadar düşen Bitcoinin bu feci düşüşü, Ethereumun 1.500 doların atlına kadar düşmesine neden olmuştu. Ancak geçtiğimiz hafta, birkaç aydır süren düşüş trendi, yerini küçük de olsa toparlanma sürecine bırakmış gibi görünüyor.

Bitcoin de Son Durum

Bitcoin geçtiğimiz hafta içerisinde toparlanmanın ilk sinyallerini veren yükselişler yaşadı. Hafta içi 23.000 doları test eden kripto para, bu eşikte tutunamasa da 22.000 doların üzerinde kalmaya devam ediyor. Sürekli gelen olumsuz haberlere rağmen Bitcoin yeniden toparlanmaya çalışıyor. Bitcoinin değerini tüm beklentilerin ötesinde kaybetmiş olması, aslında piyasalarda ani bir yükseliş olacağı beklentisinin de giderek güçlenmesine neden oluyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Buna karşın dünyada yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeler, Bitcoinin bir süre daha bu seviyelerde kalmaya devam edeceği ve ilk fırsatta 30.000 doları test edeceği yönünde. Buna karşın küçük yükselişlerle yoluna devam edeceği, tüm yatırımcıların hem fikir olduğu bir konu.

Ethereum'da Son Durum

Bitcoinin düşüşün oluşturduğu baskı, en fazla Ethereum üzerinde oluşuyor. Aslında enerji ve üretimle ilgili sorunlar, Ethereum ağı için, Bitcoinde olduğu gibi yüksek etkiye sahip konular değil. Dolayısıyla Ethereum aslında Bitcoinde yaşanan deprem olmasaydı, bu gün bulunduğu değere kadar asla düşmezdi.

Şu anda da Bitcoin ile Ethereum değer kayıpları aynı seviyelerde yaşanmıyor. Hatta geçen hafta Ethereum tüm baskılara rağmen 1.500 doların üzerinde güçlü şekilde durmaya devam ediyor. Kısa bir 1.600 dolar denemesi yaşamız ve ret edilmiş olsa da, Ethereum için bu hafta 1.600 dolar ve üzerine çıkacağı konusunda görüşler bulunuyor. Yine de dünya genelinde ki çalkantılı dönemin getireceği herhangi bir sürpriz nedeniyle, kripto para piyasası çok kırılgan olmaya devam ediyor.