Son zamanların en popüler yatırım araçlarından birisi olan Bitcoin, dünya çapında oldukça büyük yatırım miktarlarına ulaşmış durumda. Ancak küresel anlamda yaşanmakta olan enflasyonist baskılar ve ekonomik krizler nedeniyle birçok yatırımcı ve tasarruf sahibinin gözü kulağı Bitcoin dahil diğer tüm yatırım araçlarının yaşadığı dalgalanmalarda. Özellikle ABD Merkez Bankası FED'in yapmış olduğu faiz açıklaması sonucunda Bitcoin'in alacağı yeni durum merakla bekleniyor. İşte FED' in yapmış olduğu açıklama ve Bitcoin'de son durum!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

FED'den Yeni Faiz Kararı

ABD merkez bankası olan FED tarafından yapılması beklene faiz kararı açıklaması tüm dünyada yatırımcıların ve analistlerin temel gündemlerinden birisi oldu. Merakla beklene açıklamanın ardından FED, faiz oranını 0,75 baz puan arttırma kararı aldı. Yaklaşık olarak 28 yıldır bir ilke imza atan son FED kararı ile politika faizi de %1,50 – %1,75 aralığına yükseltildi. Tüm piyasaların merakla bekledikleri FED kararı ile 28 yıl sonra ilk kez bu şekilde artırılan faiz oranı 0,75 baz puan olarak artmış oldu. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan enflasyon verisi ile birlikte şahin bir FED beklentisi kuvvetlendiğinden dolayı Bitcoin ve altın aşağı yönlü hareketlere uğradı. Herkesin gündeminde olan FED açıklaması sonrası alınan faiz kararının duyurulmasının ardından altın fiyatı 1.820 dolar seviyesinden 1.814 seviyesine kayarken Bitcoin fiyatı ise 21 bin dolar seviyelerinden 20.400 dolara geriledi.

Bitcoin'in Performansı İyi!

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor vermiş olduğu bir röportajda 2020'den bu yana Bitcoin’in S&P 500, altın ve Nasdaq 100 endekslerine göre 10 kat daha iyi performans gösterdiğini aktardı. Michael Saylor bununla birlikte bazı spesifik rakamlarla da bu durumu ifade eti. Saylor'a göre 2020 yılının Ağustos ayından bu yana altın %10 değer kaybederken Nasdaq yatay seyretti ve Bitcoin ise %86 değer kazanmış durumda. Tüm bu göstergeler ışığında 2-4-8 yıllık periyotlar değerlendirildiğinde Bitcoin'in oldukça iyi bir durumda olduğunu aktaran Saylor, şirketi MicroStrategy’nin de “yatırım için daha iyi bir fikir bulamayacağını” belirtti. CEO son olarak, bir aylık bir yatırım için Bitcoin’in riskli bir varlık gibi görünebileceğini, fakat on yıllık bir sürece sahip bir yatırımcı için riskten uzak bir değer saklama varlığı olduğunu da sözlerine ekledi.