Akşam saatlerine doğru etkisini devam ettirmesi beklenen yoğun kar yağışı ve fırtına, hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle Rahva bölgesinde fırtınanın etkili olmasıyla yer yer görüş mesafesi 4 metreye kadar düştü.

Etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle 14 köy yolu ulaşıma kapandı. Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Meteoroloji 14'üncü Bölge Müdürlüğü, olumsuz hava şartlarına karşı uyarıda bulundu. Yağışların Bitlis, Muş, Hakkari ve Van'ın kuzeyinde zaman zaman yoğun olacağı, buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ uyarısı

Bölgenin yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimi dik yamaçlarda çığ riskinin bulunduğu belirtilen uyarıda, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Buzlanma ve don olayı uyarısı

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Açıklamada "Bölgemiz genelinde beklenen yağışların Hakkari, Muş ve Bitlis çevreleri ile Van’ın kuzey kesimlerinde kuvvetli (10-20 cm/21-50 kg/m²), yüksek kesimlerde yer yer yoğun (20-40 cm) olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." uyarısında bulunuldu. (İLKHA)