Son dönemlerde hızla ölümlere yol açan hastalıklardan biri de köpek ısırığı sonucu insanlara bulaşan Kuduz virüsü! Bildiğiniz gibi tıp her ne kadar ilerlemiş olursa olsun bazı hastalıkların çaresi bulunamıyor. Kuduz hastalığı da onlardan biri. Kuduzlu bir hayvan tarafından ısırıldıktan ilk 24 saat içinde iğne olmayan kişilerin büyük bir çoğunluğu ne yazık ki hayatını kaybediyor.

Geçtiğimiz günlerde Bitlis'te sokak köpekleri tarafından ısırıldıktan sonra Ankara'ya sevk edilen 2 çocuk hakkında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden açıklama geldi. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, köpek tarafından ısırılan çocuklardan birinin durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Hacettepe'den İlk Açıklama Geldi!

Bitlis'te 5 hafta önce köpeğin ısırdığı M.E (10) ve başka bir köpeğin ısırdığı P.E (9) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. P.E'de kuduz tespit edilmediği ortaya çıktı ancak M.E'ye yapılan son testte kuduz hastalığına rastlandığı duyuruldu. 

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, Hasan Doğramacı Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serap Sivri ve Sağlık Hizmetleri Birimi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Necla Özer, çocukların sağlık durumuna ilişkin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde basın mensuplarına açıklamada bulundu; "İlk vaka Sağlık Bakanlığı aracılığı ile 21 Ekim tarihinde geldi. Kuduz bulguları olan çocuğun sevk edilmesi istendi. 10 yaşında bir erkek çocuk. Okul çıkışında eve dönerken bir köpek tarafından ısırılmış, aileye ise bisikletten düştüğünü söylemiş. 19 Ekim'de sağ kolunda uyuşma başlamış. Bitlis'te doktora götürüldü, kuduz aşısının ilk dozu yapıldı. Uyuşukluk artınca gözlem altında tutuldu. Çocuk buraya geldiğinde bilinci açıktı, belirtilerini bize kendisi söyledi. Kolunda uyuşma olduğunu, karnının ağrıdığını, sudan korktuğunu söyledi. Muayene bulguları normalken birkaç saat içinde hırçın, anlamsız davranışların görülmesi, kollarını kasması gibi bazı davranışları ortaya çıktı. Ondan sonra yoğun bakım ünitesine alındı. İlk iki tetkiki negatif geldi, yalnız 3'üncü örneğinde tükürükte kuduz virüsünün saptandığı belirtildi. Tanı kesinleşti, hasta sakinleştirilerek uyutuldu. Solunum cihazına bağlı olarak hastamız yoğun bakım ünitesinde izleniyor. Sağlık durumu biraz olumsuz yönde, arkadaşlarımız tüm yaşam desteğini veriyorlar. Kuduz hastalığı geliştikten sonra özel bir tedavisi yok, destekleyici tedavi uygulanıyor. Isıran köpek ölü olarak bulundu, kuduz virüsünü taşıyan köpekler ısırdıktan 10 gün sonra ölür"