Christie's Müzayede Evi, yeni bir teknoloji olan blok zinciri kullanılarak üretilmiş olan dijital sanat eserinin açık artırımını rekor fiyatla tamamladı. Eser, Christie's müzayede evinin ilk dijital eser satışı oldu..

Blokzinciri üzerinde değiştirilemez dijital jeton (NFT) haline getirilmiş olan bir dijital sanat eseri, Christie's müzayede evi tarafından 69 milyon dolara satıldı. 

Christie's sayfasında yer alan bilgiyle göre sanatçı Mike Winkelmann’ın, diğer adıyla Beeple’ın her gün bir dijital resim ekleyerek 5 bin günde yani 13,5 yılda tamamladığı kolaj, bu müzayede evinde satılan ilk dijital sanat eseri oldu. 

15 Temmuz'da A101 Teknolojik Ürünlerde İndirim Başlıyor 15 Temmuz'da A101 Teknolojik Ürünlerde İndirim Başlıyor

“Everydays: The First 5000 Days” adlı dijital kolaj, her biri bir günde eklenmiş olan 5 bin ayrı dijital resmi bir dijital kolaj tabloda biraraya getiriyor. 

Eser dijital ortamda bulunuyor ve Bitcoin ile başlayan blok zinciri teknolojisi kullanılarak, değiştirilemez, tekrarlanamaz, kopyalanamaz bir token (dijital jeton) ile temsil ediliyor. 

Eser için geçen ay başlayan ve 100 dolar ile açılan müzayede, bugün 69 milyon dolar ile sonuçlanmış oldu. 

Müzayede sonucu esere sahip olan kişi fiziken varolmayan, dijital ortamda bulunan bir tabloya sahip olacak. Sanatçı Beeple, NFT blokzinciri teknolojisi aracılığıyla taklit edilemez dijital eserini ve dijital imzasını alıcıya devredecek.   ( Ajans Bizim)