Ülkemizin en iyi üniversitelerinden birisi olmakla birlikte birçok entelektüelin yetişmesinde adeta bir marka haline gelen Boğaziçi Üniversitesi'nden duyan herkesi şok eden bir iş alım ilanı duyuruldu. Geçtiğimiz yıl itibariyle rektör atamaları ve buna ilişkin tepki ve protestolarla da sık sık gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi şimdi de sözleşmeli personel alımı için yapmış olduğu ilanla gündeme geldi. Üniversite yönetimi, 21 kişilik sözleşmeli personel kadrosundan iş alımı yapacağını ilan etti. Ancak yönetim, yapacağı bilgisayar teknikeri alımında "cinsiyeti erkek olmak" koşulunu şart koştu. Üniversitenin yapmış olduğu bu ilan kısa sürede sosyal medyada yayılırken aynı zamanda da oldukça büyük tepkilere neden oldu. İşte detaylar!

Cinsiyeti Erkek Olmak Şartı Var

Boğaziçi Üniversitesi, rektör atamaları ile başlayan tartışmalara yenisini eklemeye devam ediyor. Son olarak 21 kişilik sözleşmeli personel kontenjanı olduğunu açıklayan üniversite yönetimi, bilgisayar teknikeri alımı için yalnızca erkek adayların başvurularını kabul edeceğini açıkladı. Üniversite yönetimi tarafından açıklanan bu karar ise kısa sürede tepkilere neden oldu. Bununla birlikte bir süredir önemli akademisyenlerin sözleşmelerini ve derslerini iptal eden üniversite yönetimi, yeni iş alımlarını da aksatmadan yapmaya devam ediyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın ilgili maddeleri uyarınca alım yapacağını duyuran Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, 2022 KPSS (B) grubu puanı kapsamında 21 sözleşmeli personel alacağını duyurdu. Ancak alınacak olan tekniker kadro için bir cinsiyet şartı da ihmal edilmedi.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Tekniker Olmak İçin Erkek Olmak Gerekiyor

Gerçek Gündem Gazetesi'nin yapmış olduğu habere göre, Boğaziçi Üniversitesi'nin bilgisayar teknikeri iş ilanında bir kriter olarak başvuranların cinsiyetinin erkek olması şartı konuldu. Konu hakkında beyan bildiren Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şube Başkanı Beyzade Sayın ise, ilanın belirlenen kişiler için açılmış olan hukuksuz bir ilan olduğunu öne sürdü. Bu ilanı açan kurumun açıktan hukuksuzluk yaptığını söyleyen Sayın ayrıca, “Kurum bu ilanda işgüzarlık yapmış çünkü o bölümü bitiren kadın adaylar direkt elenmiş. Bu ilan bilgisayar teknikeri ilanı olduğu için bilgisayar bölümü mezunu arıyorlar. Bilgisayar bölümünde okuyan ya da mezun olacak sadece erkek öğrenciler de yok. Bu ilan kadın adayların iş başvurusunu engelliyor.” dedi. Söz konusu ilanın hukuksuzluğu konusunda adayları uyaran Sayın buna ek olarak bir başvurucu tarafından dava edilirse bu ilanın iptal edilebileceğini de sözlerine ekledi.