Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancılara 10 kat su zammı yapmasıyla gündeme gelen Bolu'da tartışılan bir karar daha alındı. Bir apartman yönetimi Iraklı bir aileden evi boşaltmasını istedi.

Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz! Her Gün Kullandığımız Kıyafetleriniz Zaman İçin Yıpranıp Rengini Kaydediyorsa, Yanlış Saklıyor Olabilirsiniz!

Bolu'daki Sağlık Mahallesi Gülnar Sokak'ta bulunan bir apartmanın yönetimi, oldukça tartışılacak bir karara imza attı. Üç yıl önce Türkiye'ye gelen Iraklı Hüseyin Kerim'in üç çocuğu ve eşiyle birlikte daireyi 45 gün içinde boşaltılması talep edildi. Karar defterine, sadece bu aileye yönelik değil, bütün yabancı uyruklu kişilere yönelik bir karar yazan yönetim, "Yabancı uyruklu vatandaşların binamızda oturmasını istemiyoruz. 45 gün içerisinde binayı boşaltma kararı alınmıştır." dedi. 

Sebep "Baharat"

Bolu apartman 2

1.5 yıldır o apartmanda yaşayan aileyi evden atmak isteyen yönetim, yabancı uyruklu kişilere yönelik bir önlem daha aldı ve apartmanın girişindeki panoya, "Aldığımız kararla yabancı uyruklu vatandaşlara daire kiraya verilmeyecek." notunu yapıştırdı. Apartman yöneticisi Hakkı Elçin'in açıklamalarına göre ise sebep baharat. Yönetici, "Apartmanda yaşayanlar olarak ortak aldığımız bir karar bu. Daha önce alt katta da Suriyeliler vardı. Onları çıkarmıştık. Temizlik ve ses sorunları vardı. Bir de 10 çocukları vardı. Rahatsız olup çıkardık. Bu arkadaşların da kişilik ve insanlıklarına Allah için bir şey diyemeyiz. Apartman ve merdiven temizliğiyle ilgili şikayetlerimiz var. Yapılan yemeklerden dolayı apartmanda koku fazla oluyor. Eşi hamile olanlar var. Yapılan yemeklerden dolayı, baharatlı pişiriyorlar. Biraz da tenleri koktuğu için rahatsızlık oldu. Bu da karar almamızı tetikledi. Yönetim olarak apartmana bir daha yabancı uyruklu kiracı alınmaması yönünde karar aldık. Irkçılık durumu söz konusu değil. Biz rahatsızlık duyuyoruz." açıklamalarıyla sebebi anlattı. 

"Mecburen Çıkacağım"

Hüseyin Kerim Bolu-1

Hüseyin Kerim ise apartmandaki hiç kimseyle sorun yaşamadığını ama alınan karar nedeniyle mecburen çıkacağını söyledi: "Yabancı uyruklu olduğumuz için kimse beni istemiyor. Hiçbir şey yok. Sadece yabancı olduğum için böyle yapıyorlar. Yemin ediyorum ne için bilmiyorum. Bütün mahalleye sorun hiçbir sıkıntım yok. Daha önce benim çocuğumun kavgası oldu. Şikayetçi olmuştum ama Hakkı ağabey araya girdi. Şikayetimi geri çektim. Mecburen apartmandan çıkacağım. 45 gün süre verdiler. Ev bakıyorum. İnşallah verirler ama belki de yabancı uyruklu olduğum için vermeyecekler. Bazı komşular 'Acele etme' dedi. 'Yanlış karar' dediler."