Yılbaşından bu yana yaşadığımız hayat pahalılığı, dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmanın bir sonucu. Salgın sırasında dünya ekonomisinin uğradığı zararların etkisi, Ukrayna ile Rusya arasında başlayan gerilim ve sonrasında ki yaptırımların da etkisiyle derinleşti. Özellikle enerji alanında başlayan enflasyon, giderek her şeyi etkilemeye başladı. Bu kapsamda yapılan çeşitli destek hazırlıklarından biri; Doğalgaz, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarda oluşan borç yüklerinin azaltılmasına yönelik.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Yakın zamanda yapılan açıklamalarda, 2.000 liranın altında olan doğalgaz, elektrik ve su borçlarından kaynaklanan icra borçlarının, devlet tarafından üstlenileceğine yönelik. Gelen haberler ayrıç 1 milyondan fazla kişiyi etkileyecek, 2.500 TL’ ye kadar olan ve varlık yönetim şirketlerine devredilmiş borçlarında kamu maliyesinden karşılanmasına hazırlanılıyor.

Bakanlıklar Aylardır Çalışıyor

İç işleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, aylardır konu üzerinde yoğun çalışmalar yapıyorlar. Geçen ay son toplantılarını birlikte yapan bakanlıklar, icralarda borçlar nedeniyle oluşan yoğunluğun azaltılmasını da sağlayacak projeyi geliştiriyor. Proje kapsamında, 2.000 TL altında olan su, elektrik, doğalgaz gibi borçlardan kaynaklı icralık olmuş dosyalar, doğrudan kamu maliyesinden karşılanacak.

Bu faturaların üzerlerinde abonelerin kimlik bilgilerine göre borçların otomatik olarak silineceği yöntem üzerinde çalışılıyor. Buna ilave olarak varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olan 1 milyona yakın borcun, 2.500 liraya kadar olan bölümü de kamu maliyesi tarafından karşılanacak. Bu borçları devlet üstlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hazırlanan destek paketinin önemli bir bölümünü, özellikle elektrik, su ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar üzerinde odakladıklarını söyledi. Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor.

Vatandaşlar 30 Milyar Lira Borçtan Kurtulacak

Toplamda 30 milyar lirayı bulan bu borçlardan vatandaşların kurtulması hedefiyle başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Bakan Nebati “ Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek” dedi. Yapılan hazırlıklar, yasal düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Buna göre TBMM görüşmelerinin ardından yasalaşacak olan proje ile 2.000 TL altındaki su, elektrik ve doğalgaz faturalarından kaynaklanan icralık borçlarla, varlık yönetim şirketlerine devri gerçekleşmiş 2.500 lira altındaki icra dosyalarından kaynaklanan borçlar otomatik olarak silinecek. Alacaklılar, vergiden düşerek borçları tahsil edecekler.