2022’nin son aylarında tarihi rekorlar kıran Borsa İstanbul, yaşadığı yükselişi 2023’ün ilk ayında adeta kaybetti. Büyük düşüşlerin yaşandığı Borsa İstanbul’da küçük ve orta boyutlu yatırımcılar için ciddi zararlara neden oldu. Borsa’daki düşüş dünde devam etti. Devre kesme müdahalelerinin yapılmak zorunda kalındığı borsa düşüşü neden gerçekleşiyor?

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Borsa Neden Düşüyor?

Borsa, 2023 başından beri önlenemeyen bir düşüş trendi içerisinde bulunuyor. Özellikle 2023 Ocak ayı başında başlayan Borsa İstanbul’daki düşüş, Şubat ayının ilk gününde de devam etti. Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşlerin önüne geçilebilmesi amacı ile yönetim tarafından devre kesme müdahaleleri gerçekleştiriliyor.

Borsa İstanbul, 2022 yılı boyunca aldığı yatırımcı sayısı bakımından ciddi bir artış yaşadı. Öyle ki söz konusu artış Borsa İstanbul’un tarihi boyunca aldığı yatırımcı sayısının neredeyse yarısına denk geliyor. Böylesine devasa bir yatırım alan Borsa İstanbul’da 2022 yılı %200’ü bulan bir artış yaşamıştı. Borsa İstanbul’da son 8 seans kesintisiz bir düşüşe sahne oldu. Bu durumda 2023’ün başında beri borsadaki kaybın %9.66 seviyesine ulaşmasına neden oldu.

Düşüşte Seçimin Etkisi Büyük

2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı olması vesilesiyle büyük bir önem taşıyor. Ancak 2023 sadece 100.yıl olmasından dolayı aynı zamanda da 2023 Cumhurbaşkanı seçimlerinin olması da ekonomi ve finans sektörü için ciddi dalgalanmalara mahal veriyor. Özellikle kritik bir seçim döneminde bulunmasının etkisiyle piyasalarda ve dolayısıyla borsada ciddi bir siyasi gerilimin mevcut oluyor. Bu durum yatırımcılar için araçlarında çok daha tereddütlü hareket etmesine neden oluyor.
Yatırımcıların seçim ortamında tercih ettiği yatırım tercihleri de Borsa İstanbul’a olumsuz şekilde yansıyor. Seçim sonuçlarına ve dolayısıyla ülke geleceğine ilişkin söz konusu olan belirsizlik ortamı da Borsa İstanbul’da bu yılın başından beri başlayan ve bir türlü önlenemeyen düşüşün önemli kaynaklarından birisi oluyor.

Büyük boyutlu düşüşlerin etkisi panik satışlarını da içeriyor. Zira borsadaki tereddütlü ve tedirgin yaklaşım içeren tablo düşüşü getiriyor. Düşüşün başlaması panik satışlarına da neden olarak, adeta düşüşün daha da körüklenmesine neden oluyor.