Otomobil fiyatlarındaki artışın en temel nedenlerinden birisi olarak ÖTV gösteriliyor. Özellikle son dönemde otomobil piyasasındaki stokçuluk ve enflasyon bahanesiyle yaşanan fiyat artışları, otomobillere uygulanan ÖTV oranlarına gelen zamla birlikte fahiş seviyeye çıktı. Otomobillerdeki ÖTV oranlarının arttırılması da vatandaşın ÖTV’siz araç alım yöntemlerini araştırmasına neden oldu. Peki gerçekten ÖTV’siz araç alabilmek mümkün mü? ÖTV’siz araç alma yöntemleri neler? Kimler ÖTV ödemeden araç alabilir? İşte araç alırken ÖTV ödememeyi sağlayan yöntemler ve şartları!

ÖTV Ödemeden Otomobil Alınabilir mi?

Son dönemde hem 0 km hem de 2.el otomobil pazarındaki fiyatlar tartışmalara neden oluyor. Öyle ki devlet, özellikle 0 km otomobillerin 2.elde satışına dahi sınırlama getiren düzenlemeleri açıkladı. Otomobil sektöründeki fiyat artışları önlenmeye çalışılırken, otomobil fiyatları üzerindeki yüksek ÖTV oranları da tartışmalara neden oluyor. Araç satın almayı düşünenler araç fiyatlarındaki ÖTV farkını ortadan kaldıracak yöntemleri araştırıyor.

Devlet, Türkiye’de ÖTV ödemeden otomobil alabilmeye olanak veriyor. Ancak devletin otomobil alımında sağladığı ÖTV muafiyeti herkes için geçerli değil. Zira devlet, ÖTV’siz araç alımını belirli şartlara bağlıyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarından muaf şekilde satın alım gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu haktan yararlanılabilmesi için devletin belirlediği en temel şart ise sağlık kurulları tarafından hazırlanan minimum %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olunması gerekiyor. Yani %90 ve üzeri engelliliği bulunan vatandaşlar, ÖTV’siz araç alabiliyor.
%90 ve üzeri engelli raporu olsa bile ÖTV muafiyetinden faydalanarak, araç satın alabilmek için vatandaşların engelli raporunda “araç kullanabilir” ibaresi yer alması gerekiyor.

ÖTV’siz Araç Alım Şartları Neler?

ÖTV muafiyeti hakkından yararlanabilmek için “araç kullanabilir” ibaresi bulunan %90 ve üzeri engelli raporu bulunması gerekiyor. Bununla birlikte ÖTV muafiyeti yalnızca 400.000 TL’ye kadar satış bedeli olan 1600 cc 0 km otomobil modellerinin satın alımında geçerlidir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

ÖTV muafiyeti ile birlikte vatandaşlar örneğin 150.000 TL değerindeki 0 km bir otomobili daha uygun fiyata alabiliyor. Hatta 150.000 TL satış değerine sahip olan otomobilde 39.451 TL ÖTV bulunmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlar söz konusu otomobili 39.451 TL daha ucuza yani 110.549 TL’ye satın alabiliyor.