Cep telefonu almayı düşünen ancak elektronik ürün pazarındaki fiyatlardan şikayet edenleri sevindiren haber Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından çeşitli mevzuat uygunsuzlukları nedeniyle el koyulan son model akıllı cep telefonlarının satışı ihale usulünde yapılıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete açılan e-ihale sistemi sayesinde tüm Türkiye genelinde vatandaşlar uygun fiyatlı son model cep telefonlarının ihalelerine katılm gerçekleştirebiliyor. Peki e-ihale cep telefonu nasıl alınır? E-ihale sisteminde nasıl teklif verilir? İşte tüm detaylar!

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

E-İhale Sistemi Nedir?

Son yıllarda vatandaşlar tarafından e-ihale sistemi yaygın olarak kullanılmaya başlandı. E-ihale sistemi adından da anlaşılacağı üzere elektronik ihale platformudur. Yani Ticaret Bakanlığı tarafından mevzuat uygunsuzlukları dolayısıyla el koyulan ürün ve malların ihale usulündeki satışının dijital mecraya taşınmasıdır. Eskiden beri bakanlık tarafından lokasyon ölçekli yapılabilen ihale usulündeki satışlar, e-ihale sisteminin devreye girmesiyle birlikte ulusal kapsamda gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar Türkiye’nin dört bir yanındaki Ticaret Bakanlığı’nın cep telefonu ilanlarını bir arada görebiliyor ve çevrimiçi olarak ihalelerine katılım sağlayabiliyor.

E-İhale’den Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Ticaret Bakanlığı’nın e-ihale sisteminden cep telefonu satın alınabilmesi için düzenli olarak platformdaki ilanların takip edilmesi gerekiyor. Cep telefonu modeli, fiyat veya ilan tarihi uygunlukları bakımdan en ideal olan ilan denk geldiğinden hemen teklif verilebiliyor. Ancak e-ihale sisteminde bir ürüne teklif oluşturabilmek için mutlaka ilan ölçeğinde belirlenen teminat bedeli tutarının ödenmesi gerekmektedir. Kamu bankaları ve vakıflar bankası aracılığı gerçekleştirilebilen teminat bedeli ödemeleri sonrasında ilgili ilana yönelik teklifler iletilebilmektedir.

Teminat bedelini yatıran ve ihaleye teklif veren vatandaşlar, gelen yeni teklifler üzerine tekrar teminat bedeli yatırmadan yeni teklif verebiliyor. İhale süresinde en yüksek teklife sahip olan kişi cep telefonunu satın alabiliyor. İhaleyi kazanamayanların yatırdıkları ihale teminat bedelleri ise otomatik olarak geri ödeniyor.

Güncel E-İhale Cep Telefonu İlanları

Ticaret Bakanlığı özellikle gümrüklerden gelen çok fazla cep telefonu bulunduğundan, sık sık yeni cep telefonu ihalesi ilanları yayınlamaktadır. İşte 2022 yılından güncel bazı cep telefonu satış ilanları;

  • 1 adet Samsung SGH-I777 cep telefonu ve 1 adet HTC 2PQ9120 cep telefonu 600 TL başlangıç bedeli ve 120 TL teminat bedeliyle satışta.
  • 1 adet Infınıx X682B cep telefonu 920 TL başlangıç bedeli ve 184 TL teminat bedeliyle satışta.
  • Redmi M2004J19C cep telefonu 920 TL başlangıç bedeli ve 184 TL teminat bedeliyle satışta.