Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan peynir, bilindiği gibi bol protein ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik sağlığımız için oldukça önemli bir kahvaltılık. Ve eğer dilerseniz bu protein kaynağını evinizde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Vereceğimiz yöntemler sayesinde mayalı veya mayasız peynirler yapabilir ve hem kendiniz hem de sevdikleriniz için severek tüketeceğiniz bir peynir elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle evde peynir yapabilmeniz için gerekli olan malzemeleri verdikten sonra peynir yapımının püf noktalarını anlatacağız. Siz de bu püf noktalarını adım adım izleyerek evde peynirinizi yapabilir afiyetle tüketebilirsiniz. İşte evde peynir yapımı ve detaylar!

Evde Peynir Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Evde peynir yapmak için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli malzemeler şöyle:

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!
  • 2 litre süt
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Süzmek içinse temiz ve tüy bırakmayan bir tülbent

Evde mayalı peynir yapmak için sütü ısısının oldukça önemli olduğunu vurgulamalıyız. Bunun için sütünüzü kaynatmadan yalnızca ısıtmanız gerekiyor. Ayrıca kaliteli bir peynir yapmak için fazla maya kullanmanıza da gerek yok. Fazla maya kesilen sütün pıhtılarını yumuşatır ve bu pıhtılaşma süresi kullanmış olduğunuz mayaya göre 90 ila 120 dakika arasında değişiklik gösterir.

Evde Peynir Yapımı Aşamaları

Evde peynir yapımına başlarken öncelikle 2 litre sütü tencereye koyarak katıyoruz. Süt kaynamaya başladığı zaman sütün içerisine 1 çay bardağı yoğurt ekleyerek ara vermeden sürekli karıştırıyoruz. Sütü sürekli ve güzel bir şekilde karıştırarak yoğurdu iyice eritiyoruz. Bu esnada sütün üzerinde kesikler oluşmaya başlıyor. Beş dakika kadar sonra tuzu da ekledikten sonra bir miktar daha kaynatmaya devam ediyoruz. Ardından ocağın altını kısarak karıştırmaya devam ediyoruz. Kesikler iyice oluştuktan sonra ocağımızı kapatıyoruz ve yavaş yavaş torbamıza döküyoruz. Bu esnada altına bir kap koyarak sarı suyun boşa gitmemesini sağlayın. Tülbentteki peyniri tezgahın bir köşesine koyduktan sonra üzerine ağırlık koyarak suyunun tamamen süzülmesini sağlayalım. Bu şekilde altı saat kadar bıraktıktan sonra peyniriniz hazırdır. Tüm bunların ardından peynirinizi dilimleyip 1 yemek kaşığı da tuz attıktan sonra salamura yapabilirsiniz. Şimdiden deneyen herkese afiyet olsun!